Sobotni pojedynek MKS-u w Cielmicach (początek o godzinie 17.00), będzie jednym z tych zaplanowanych na 30 kolejkę, w których zespoły będą rywalizować o dużą stawkę. Na boisku przy ul. Jedności 131, a także w Katowicach oraz Imielinie (a przy szczególnym zbiegu okoliczności nie tylko tam) rozstrzygną się bowiem losy spadku do a klasy. Przed godziną 19.00 poznamy zespół, który obok KS Żory i AKS Niwka w przyszłym sezonie zagra w a klasie.

Piłkarze grającego trenera Grzegorza Chrząścika muszą w tym spotkaniu zdobyć choć punkt, licząc na potknięcia Sparty bądź Piasta. Porażka zepchnie ich do a klasy, gdyż w małej tabelce bezpośrednich spotkań z rywalami z Bierunia i Katowic, cielmiczanie mają wpisane na konto aż 4 porażki. Na razie nie rozważamy wariantu, w którym Ogrodnik, Piast i Sparta zwyciężają swoje mecze, a przegrywają MK Górnik i ktoś z pary Górnik 09 – Unia Bieruń St. Wtedy aż 5 zespołów miałoby w tabeli 34 punkty… Ten wariant wydaje się jednak mało prawdopodobny.

MKS natomiast wciąż rywalizuje o 3 miejsce w ligowej klasyfikacji z Pogonią Imielin i tylko ewentualna wygrana pozwoli mieć pewność, że na mecie sezonu po raz trzeci z rzędu lędzińska drużyna znalazłaby się na podium. W drużynie trenera Berezy nikt nie pauzuje za kartki, zabraknie z pewnością Piotra Urbańczyka, który pożegnał się z zespołem i od kilku spotkań nie oglądamy go już na murawie w barwach MKS-u. W Ogrodniku zabraknie Karola Szojdy (pauza za cztery żółte kartki).

Spotkanie poprowadzi Michał Zając z Sosnowca.

Oto zestaw par ostatniej kolejki (początek wszystkich spotkań o 17.00): Rozwój II – Sparta, Pogoń – Piast, Górnik 09 – Unia B.St., MK Górnik – Kosztowy , GKS II – KS Żory, LKS Łąka – AKS Mikołów, Znicz – AKS Niwka.

Przypomnijmy, iż awans do IV ligi przed tygodniem zapewnił sobie GKS II Tychy, a degradacja obejmie 3 zespoły. Z obu grup IV ligi spadają zespoły z miejsc 13-16, a w zasadzie jedyną ekipą która teoretycznie mogłaby być przyporządkowana do grupy I wydaje się być Podlesianka Katowice. Liczba spadkowiczów z IV ligi nie ulegnie zwiększeniu, gdyż po awansie Polonii Bytom do II ligi, nie ma konieczności rozgrywania barażu między GKS II Katowice, a Concordią Knurów, które zajęły 12 miejsca w swoich grupach IV ligi.