Przedstawiamy krótką rozmowę, jaka ukazała się w najnowszym numerze BIL „Lędziny-teraz” (maj 2015) z Prezesem MKS-u Mirosławem Szyndlarem. Zachęcamy do zadawania kolejnych, nowych pytań w komentarzach. Przedstawimy je w najbliższym czasie Prezesowi, który odpowie na te najciekawsze i najważniejsze na łamach portalu.

Rozmowa z Mirosławem Szyndlarem, pełniącym od 9 kwietnia br. funkcję Prezesa Zarządu MKS Lędziny.

W jaki sposób doszło do tego, iż został Pan zarekomendowany na Prezesa MKS Lędziny?

Już ponad rok temu z poprzednimi władzami MKS, prowadzone były rozmowy na temat mojego wejścia do zarządu klubu. Jednak jako pojedyncza osoba w zarządzie nie wiele byłbym w stanie zrobić. Dopiero, gdy Robert Żmijewski został wybrany radnym, jako z drugi z działaczy obok Edwarda Urbańczyka, pojawiła się możliwość całkowitej zmiany zarządu i zaangażowania w sprawy klubowe ludzi młodych, którzy chcą działać.

Proszę zatem przedstawić osoby wchodzące w skład nowego Zarządu MKS-u.

Wspólnie z Przemysławem Warelisem, Malwiną Guzik, Michałem Gadajem podjęliśmy decyzję, że podejmiemy się tego wyzwania. Mamy doświadczenie jako przedsiębiorcy oraz działacze sportowi. M.Guzik odpowiedzialna będzie za promocję klubu i marketing, Michał Gadaj – czynny zawodnik będzie odpowiadał za kwestie organizacyjno-sportowe. Z pewnością, zarządzanie MKS-em wymaga zaangażowania nas wszystkich, bo rzeczy w klubie do zrobienia jest naprawdę sporo.

[singlepic=13978,360,320]

Mirosław Szyndlar, z lewej.

Jakie główne cele postawił sobie nowy Zarząd jako najpilniejsze zadania do wykonania w najbliższej przyszłości? Które z nich udało się już zrealizować?

Podstawowy cel to zmiana wizerunku klubu na przyjazny mieszkańcom i ściągnięcie większej ilości mieszkańców na stadion. Chcemy to osiągnąć przede wszystkim poprzez lepszą informację o rozgrywkach plakatów postaci m.in. regularnego wywieszania plakatów w wielu punktach miasta, informacji na stronie internetowej i niedawno utworzonym profilu klubu na facebooku, a także wprowadzenie atrakcji dla kibiców w trakcie meczu, w postaci nagród dla kibiców, zabaw dla dzieci w trakcie przerwy. Pozyskaliśmy firmę, która będzie drukowała plakaty informacyjne o spotkaniach ligowych. Uruchomiliśmy także stoisko grillowe, a także planujemy w najbliższym czasie wznowić sprzedaż gadżetów klubowych. Wyżej wymienione działania podjęte już zostały w trakcie spotkania z Unią Kosztowy, czy GKS II Tychy.
W trakcie meczów pojawią się młodzi piłkarze MKS-u, którzy będą podawali piłkę zawodnikom. Powyższe kwestie wydają się może błahe, lecz liczba widzów na spotkaniu z wiceliderem z Tychów mogła napawać optymizmem. Udało się także pomalować i odświeżyć stadionowy zegar.
Zamierzamy także ustalić plan imprez, które chcemy realizować po spotkaniach ligowych, a które będą stanowiły dodatkową atrakcję dla mieszkańców. Pod kątem sportowym to uważam, że mamy naprawdę dobry zespół, który stać na awans. My jako zarząd będziemy ich w tym wspierać.

Jak będą wyglądały natomiast długofalowe działania Zarządu?

Przede wszystkim należy skupić się poprawie infrastruktury na stadionie MKS-u, którą zamierzamy osiągnąć poprzez wymianę bram wejściowych na stadion i remont strefy wejścia, wybudowanie nowej spikerki na stadionie i uruchomienie nagłośnienia, naprawę zegara oraz siedzisk na trybunach, zamierzamy także opracować koncepcję projektową zadaszenia trybun i szukać finansowania na realizację projektu, a w dalszej perspektywie zamierzamy opracować koncepcję boiska treningowego, aby na bazie projektu była możliwość szukania dodatkowych środków pieniężnych na realizację inwestycji. Przygotowujemy ofertę sponsorską, aby pozyskać dodatkowe środki finansowe dla klubu.

Co ze wsparciem finansowym dla Klubu?

Jednym z głównych celów jest również pozyskanie sponsorów oraz zaangażowanie osób, które swoim działaniem i pomocą będą chciały wesprzeć MKS. Dla przedsiębiorców przygotowujemy ofertę sponsoringu oraz możliwość reklamy. Natomiast dla wszystkich osób, które chcą wesprzeć klub swoim działaniem oferujemy dobrą i przyjazną atmosferę oraz zespół młodych i ambitnych osób działających na rzecz klubu. Nie można w tym miejscu nie wspomnieć także o mieście, o burmistrz Krystynie Wróbel, która wspiera MKS zarówno finansowo dotując klub,  jak również organizacyjnie. Dzięki ogromnej przychylności z jej strony w każdej chwili nowy Zarząd MKS może liczyć na pomoc pracowników urzędu w pilnych i istotnych dla klubu sprawach.

Proszę przedstawić jak wygląda rola dotychczasowych działaczy, Edwarda Urbańczyka i Roberta Żmijewskiego? Czy i w jakiej formie, roli będą udzielać wsparcia klubowi?

Obaj panowie obecnie są radnymi miejskimi, jednak dalej aktywnie angażują się i wspierają nas w sprawach bieżących w klubie. Korzystamy z ich doświadczenia, jednak konsekwentnie realizujemy założenia obecnego Zarządu. Liczę, że jako radni będą w stanie udzielić dodatkowego wsparcia dla klubu reprezentując mieszkańców i kibiców MKS-u.

Co dla lędzińskich klubów (MKS, Akademia Sportu KSB) oznacza taki, a nie inny wybór władz MKS?

Dla nas celem nadrzędnym jest szkolenie młodzieży i stworzenie im jak najlepszych warunków do tego. Będę dążył do tego, aby dzieci z Lędzin grały docelowo w MKS-ie, dlatego musimy stworzyć naszym zawodnikom jak najlepsze warunki do treningów i gry.
Już z początkiem roku prowadzone były wstępne rozmowy z burmistrz Krystyną Wróbel oraz z zarządem KSB i Akademii Sportu, mająca na celu uporządkowanie pewnych kwestii organizacyjnych. Razem z Przemysławem Warelisem zasiadamy także we władzach Akademii Sportu Lędziny, dlatego z pewnością dołożymy wszelkich starań, aby dzieci zaczynające treningi już w wieku przedszkolnym, pod egidą Akademii, mogły docelowo reprezentować barwy MKS-u Lędziny.

Rozmawiał: Marcin Podleśny