W dniu wczorajszym poznaliśmy terminarz rozgrywek grupy I ZINA klasy okręgowej. Pełny harmonogram wkrótce, a na razie prezentujemy plan 1 kolejki, zaplanowanej na 11 sierpnia. II odbędzie się w świąteczną środę 15 sierpnia, a III 18 sierpnia. Poza tym wyjątkiem, nie przewidziano kolejek w środy. Runda jesienna zakończy się 10 listopada.

AKS Wyzwolenie CEZ Chorzów – AKS Mikołów,

LKS Studzienice – Ogrodnik Cielmice,

Fortuna Wyry – Iskra Pszczyna,

Sparta Katowice – MKS Lędziny,

Górnik 09 Mysłowice – Podlesianka Katowice,

Urania Ruda Śląska – Piast Bieruń Nowy,

Sokół Wola – LKS Łąka

Pogoń Imielin – MK Górnik Katowice

W II kolejce MKS zagra u siebie z Górnikiem 09 Mysłowice, natomiast w III wyjeżdżamy do Kochłowic na mecz z Uranią. 25.08. gościć będziemy Sokoła Wola.

Ważnym punktem obrad wczorajszego spotkania Prezesów Klubów, jakie odbyło się w siedzibie ŚZPN były kwestie zmian w rozgrywkach. Drużynę MKS-u reprezentował Prezes Kazimierz Rozmysłowski. Jak informuje portal www.slzpn.katowice.pl:

„Zarząd Śląskiego Związku Piłki Nożnej przegłosował zmiany, które nastąpią od sezonu 2019/2020 – powiedział Teodor Wawoczny. – Wtedy rozgrywki klasy okręgowej prowadzone będą w sześciu grupach, skupiających zespoły z dwóch podokręgów: bielsko-tyska, bytomsko-zabrzańska, częstochowsko-lubliniecka, katowicko-sosnowiecka, raciborsko-rybnicka i skoczowsko-żywiecka.

To oznacza, że w najbliższym sezonie, który wystartuje 11 sierpnia, liczba spadkowiczów zostanie uzależniona od parytetów ustalonych przez prezesów podokręgów, które w przyszłości grać będą razem. Ponieważ jednak w obecnej okręgówce mamy 23 drużyny z rejonu raciborskiego i rybnickiego czy 20 zespołów z rejonu katowicko-sosnowieckiego to te grupy w następnym sezonie „przejściowo” będą grać w 18-zespołowym składzie, żeby reorganizacja nie była aż tak bardzo bolesna. A od sezonu 2020/2021 we wszystkich grupach będzie po 16 drużyn.”

Nadchodzący sezon będzie sezonem przejściowym jak to zawsze bywa przed reformą rozgrywek, więc może np. dojść do takiej sytuacji:
– że drużyna która zajmie miejsce w środku tabeli, to spadnie z Ligi Okręgowej (bo będzie na miejscu spadkowym w klasyfikacji drużyn z swojego Podokręgu),
– a drużyna która będzie w dolnej części tabeli to się utrzymie (bo w innych grupach ligi okręgowej znajdą się drużyny z tego Podokręgu które będą niżej klasyfikowane)

Więc w nadchodzącym sezonie 2018/2019 zespoły które będą walczyć o utrzymanie, to muszą bardziej patrzeć na tabele drużyn ze swojego Podokręgu niż na tabele drużyn ze swojej grupy Ligi Okręgowej.

Szczegóły reformy Ligi Okręgowej:
Od sezonu 2019/2020 Liga Okręgowa w Województwie Śląskim nadal będzie prowadzona w sześciu grupach, w każdej grupie skupiając zespoły tylko z dwóch Podokręgów:
Gr.1 : Bielsko – Tyska
Gr.2 : Bytomsko – Zabrzańska
Gr.3 : Częstochowsko – Lubliniecka
Gr.4 : Katowicko – Sosnowiecka
Gr.5 : Raciborsko – Rybnicka
Gr.6 : Skoczowsko – Żywiecka

Info: za mikolowskapilka