Piłkarze MKS-u Lędziny intensywnie przygotowują się do rozgrywek IV ligi, które zainaugurowane zostaną już w sobotę 12 sierpnia br. Bezpośrednim przetarciem przed ligą będzie jednak jutrzejsze pucharowe starcie z OKS ZET Tychy (05.08., godz. 17.00), a mecz odbędzie się oczywiście na kompleksie sportowym w Paprocanach. 

W Lędzinach, przy udziale trenera Szymona Stawowego, zapadły pierwsze decyzje kadrowe, co do uzupełnienia/wzmocnienia kadry zespołu, która jesienią będzie wyglądać inaczej, aniżeli w minionym sezonie. Do rozgrywek tyskiej b klasy zgłoszono także rezerwy, których kadra docelowo winna liczyć około 20 zawodników. Część z nich, wyróżniających się, znajdzie się także w szerokiej kadrze I drużyny, a ponadto powinna otrzymać szanse w meczu Pucharu Polski.

Lędzinianie, po porażkach w dwóch pierwszych meczach kontrolnych, w środę (26.07.) pokonali 2:1 Łazowiankę Łazy (reprezentant klasy okręgowej), a 29.07. zwyciężyli w Siewierzu z IV-ligową Przemszą 3:2, dając trenerowi Stawowemu kolejny materiał do analizy.

O ile kadra drużyny rezerw, nie ulegnie drastycznym zmianom, to kadra I zespołu będzie wyglądała zdecydowanie inaczej.

Odnotujmy odejścia Vitalija Miklosha (jako zawodnik wolny, LKS Błyskawica Drogomyśl), Bartosza Wodnickiego (powrót po okresie wypożyczenia do GKS Katowice, a następnie transfer do Odry Wodzisław Śląski). To zapewne nie koniec listy, bowiem treningów nie wznowiło kilku innych istotnych zawodników (jak m.in. Mariusz Kuchta, Mateusz Śliwa, Mateusz Wójcik, Dariusz Zygma, Karol Nowrocki, Grzegorz Kostrzewa) , część z nich zastanawia się nad swoją przyszłością, dlatego aktualnie pozostaje znaleźć następców. Potwierdzony został już także transfer Michała Nagiego do Stali Chełm Śląski. Zawodnik, który z uwagi na brak możliwości trenowania w tygodniu zdecydował się na przejście do zespołu, w którym występuje jego brat Nikodem oraz grę bez towarzyszącej występom w IV lidze, presji. Michał Nagi ostatni raz wystąpił w barwach MKS jesienią w meczu z KS Decor Bełk.

Do GKS Katowice trafił także Jakub Kaziszyn, pomocnik który w minionym sezonie wystąpił w 27 meczach, zdobywając 3 gole.

Ogromną stratą jest odejście do Pogoni Imielin Kamila Ingrama, wychowanka MKS, który zdecydował się w tym sezonie zagrać u sąsiada zza miedzy. Wciąż jednak wierzymy, że autor 64 goli (w 284 występach) i zawodnik, który w drużynie seniorskiej debiutował w 2011 roku, przywdzieje jeszcze kiedyś barwy MKS Lędziny.

Licznik występów Michała Nagiego w MKS zatrzymał się na liczbie 142 (przy 8 zdobytych golach). Vitalij Miklosh, począwszy od 2021 r. w MKS zagrał 57 meczów, zdobywając w nich 5 goli, a Bartosz Wodnicki przez rok gry w MKS uzbierał 23 występy, w których zdobył 2 gole (oba w zwycięskim 4;2 meczu z MRKS Czechowice-Dziedzice).

Każdemu z wyżej wymienionych zawodników dziękujemy za grę na rzecz MKS-u, życząc sukcesów w nowych barwach!

Budowanie kadry trwa, a w najbliższych dniach będziemy informować o transferach do MKS Lędziny, prezentując nowych zawodników, a także tych którzy zdecydowali się nadal bronić barw Klubu. Wierzymy, że zarówno oni, jak i ci którzy zdecydowali się na dalszą grę w MKS, podejmą ambitną walkę na boiskach 4 ligi.

Zarząd Klubu stoi na stanowisku, iż warto wystartować w rozgrywkach IV ligi w sezonie, w którym wdrażana będzie reforma. Konieczność przykładowego wycofania skutkowałaby degradacją o dwie klasy rozgrywkowe (obecnie) do A klasy Tychy, a faktyczną jeszcze niżej (z uwagi na wprowadzenie kilku poziomów V ligi), począwszy od rozgrywek 2024/2025.