Przedstawiamy krótkie statystyczne podsumowanie jesiennych występów zespołu Adriana Napierały w grupie 5  (tysko-bielskiej) ZINA klasy okręgowej. Rundę można zapisać na plus po stronie zespołu, wszak dawno (ostatni raz jesienią w sezonie 2013/2014) nie zdarzyła się lędzińskim piłkarzom taka sytuacja, by na półmetku MKS legitymował się tylko jedną porażką. Tytułowy niedosyt wynika głownie z tego, że okazały bilans 34 punktów pozwolił zająć … tylko 3 miejsce. MKS ustąpił w tabeli Iskrze Pszczyna (37 pkt) i LKS Bestwina (35 pkt).

15 jesiennych spotkań (8 u siebie, 7 wyjazdów) MKS-u przyniosło dorobek 34 punktów, za 10 zwycięstw, 4 remisy i przy jednej porażce, przy bilansie bramkowym 40-11. Lędzinianie zatem zdobywali statystycznie 2,66 bramki na mecz, tracąc 0,73 gola na mecz.

Na swoim obiekcie MKS wywalczył 17 punktów (5 wygranych, 2 remisy i 1 porażka, bramki 15-4), z kolei z obcych boisk wywiózł dokładnie tyle samo, bo 17 punktów (5 wygranych i 2 remisy, bez porażki, bramki 25-7). Tak więc statystycznie, drużyna MKS-u lepiej spisywała się na obcych boiskach, gdzie jako jedyna w stawce 16 zespołów nie poniosła porażki oraz zdobyła 10 goli więcej.

Jesienią trener Napierała dał szansę gry łącznie 20 zawodnikom, z czego jedynym, który wystąpił w pełnym wymiarze czas był niezastąpiony Krzysztof Józefus. 14 pełnych spotkań rozegrał bramkarz Mariusz Kuchta (w ostatnim meczu z w Bieruniu bronił Dawid Apajewski). We wszystkich 15 spotkaniach zagrał także Sebastian Rzepa, lecz trzykrotnie opuścił plac gry przed końcem spotkania.

Swoje ligowe debiuty w MKS odnotowali: Bartosz Suszek i Sebastian Rzepa, którzy dołączyli do kadry MKS w przerwie letniej. Kadra była stosunkowo stabilna, oscylując wobec liczby 18 zawodników (Nikodem Nagi, Dawid Apajewski rozegrali tylko po jednym spotkaniu, Bartosz Suszek dołączył do kadry pod koniec sierpnia, natomiast Łukasz Gardawski ostatni swój mecz rozegrał w 10 kolejce. Swój rekord występów w MKS nadal śrubuje Grzegorz Bednarek (aktualnie liczba zatrzymała się na cyfrze 559, gdyby nie kontuzja odniesiona pod koniec września, byłoby ich zapewne kilka więcej).

Poniżej pełny wykaz występów:

Strzelcy MKS-u (10 zawodników – w nawiasie łączna liczba goli zdobytych w barwach MKS):

9 – Kostrzewa (82 ligowe gole dla MKS)

8 – Śliwa (70 goli),

7 – S.Rzepa (7 goli),

5 – Nowicki (5 goli),

3 – Ingram (37 goli),

2 – M.Nagi (7 goli), Gardawski (67 goli), Malicki (4 gole),

1 – Józefus (2 gole), Nowrocki (2 gole).

Strzelcy ligowi (po rundzie jesiennej)

13 – Jakub Pilch (BKS Stal),

12 – Tomasz Zawadzki (Iskra Pszczyna),

10 – Janusz Bąk (BKS Stal), Michał Prusek (Iskra Pszczyna),

9 – Dariusz Kołodziej (Czarni Jaworze), Grzegorz Kostrzewa (MKS Lędziny),

8 – Mateusz Habor (LKS Łąka), Grzegorz Chrząścik (Ogrodnik Cielmice), Wojciech Sadlok (Pasjonat), Mateusz Śliwa (MKS Lędziny),

Kartki MKS-u (12 zawodników):

czerwona: 1 – Zygma (za dwie żółte).

żółte:

5 – Zygma,

3 – Ingram,

2 – Śliwa,

1 – Bednarek, Gardawski, Kuchta, Kut, Kostrzewa, Nowicki, Piekielny, Rzepa, Suszek.

Odnotujmy, iż w głosowaniu na najlepszego piłkarza rundy jesiennej kibice wskazali na dwóch zawodników: Mariusza Kuchtę i Dawida Piekielnego, którzy zdobyli po 19 głosów. Kolejne miejsce zajął Łukasza Gardwaski 13 głosów, a także Grzegorz Bednarek i Krzysztof Józefus – po 12 głosów. Dominują więc zawodnicy …defensywni, którzy jak do tej pory byli mniej doceniani niż zawodnicy odpowiedzialni za zdobywanie bramek.

Dawid Piekielny. Foto: Press Images

Runda wiosenna zostanie zainaugurowana w marcu 2020 r. wyjazdowym pojedynkiem z Ogrodnikiem Cielmice. MKS plasuje się w ścisłej czołówce tabeli, która zdaje się być bardzo wyrównana. Aspiracje potwierdzają zespoły beskidzkie, tj. LKS Bestwina, Pasjonat czy BKS Stal Bielsko-Biała. Świetnie prezentuje się Iskra Pszczyna, a pozytywnym zaskoczeniem jest postawa LKS-u Wisła Wielka. MKS także robi swoje, prezentując się solidnie w obronie (najlepsza defensywa – wespół z LKS Bestwina) i dobrze w ofensywie (trzeci dorobek pod względem liczby zdobytych goli). Nasz zespół czeka trudna runda wiosenna, z 8 wyjazdami , w tym do LKS Bestwina, Czarnych Jaworze, BKS-u Stal, Pasjonata Dankowice, czy KS Bestwinka. Nie da się ukryć, iż wspomniani rywale będą się każdorazowo mocno mobilizować na pojedynki z MKS-em. Analizując i czytając beskidzkie portale sportowe i piłkarskie można nawet dojść do wniosku, iż rywale (np. trenerzy w pomeczowych wypowiedziach) dobrą postawę MKS-u wiążą przede wszystkim ze stanem murawy na naszym obiekcie, wiosną zatem pojawi się kilka okazji, by tezę tą zweryfikować ( z naszego punktu widzenia: miejmy nadzieję, obalić). Z kolei, u siebie zagramy z Iskrą i Wisłą Wielką, które godnie bronią barw Podokręgu Tychy w nowej zreformowanej lidze.

A zatem oby, do wiosny!

Foto główne: Mariusz Kuchta (z profilu FB KS Bestwinka)

Na koniec statystyki ogólne rundy jesiennej (za www.bks.bielsko.pl):

Najwięcej zwycięstw: 12 – Iskra Pszczyna
Najmniej zwycięstw: 1 – Piast Bieruń Nowy
Najwięcej remisów: 5 – LKS Łąka, Sokół Wola
Najmniej remisów: 0 – MRKS II Czechowice-Dziedzice
Najwięcej porażek: 13 – Piast Bieruń Nowy
Najmniej porażek: 1 – MKS Lędziny
Najlepsza ofensywa: 44 – Iskra Pszczyna
Najgorsza ofensywa: 12 – Piast Bieruń Nowy
Najlepsza defensywa: 11 – LKS Bestwina, MKS Lędziny
Najgorsza defensywa: 48 – Piast Bieruń Nowy
Najwięcej zwycięstw u siebie 7 – LKS Wisła Wielka, Pasjonat Dankowice
Najmniej zwycięstw u siebie: 0 – LKS Rudołtowice-Ćwiklice
Najwięcej zwycięstw na wyjeździe: 6 – Iskra Pszczyna, BKS Stal Bielsko-Biała
Najmniej zwycięstw na wyjeździe: 0 – Piast Bieruń Nowy
Najwięcej remisów u siebie: 3 – LKS Łąka, Sokół Wola
Najmniej remisów u siebie: 0 – Piast Bieruń Nowy, Pasjonat Dankowice, LKS Studzienice, MRKS II Czechowice-Dziedzice,
KS Bestwinka
Najwięcej remisów na wyjeździe: 3 – LKS Studzienice
Najmniej remisów na wyjeździe: 0 – Iskra Pszczyna, BKS Stal Bielsko-Biała, LKS Wisła Wielka, MRKS Czechowice-Dziedzice II, Ogrodnik Cielmice
Najwięcej porażek u siebie: 7 – Piast Bieruń Nowy, LKS Rudołtowice-Ćwiklice
Najmniej porażek u siebie: 0 – LKS Bestwina, BKS Stal Bielsko-Biała
Najwięcej porażek na wyjeździe: 6 – BKS Stal Bielsko-Biała, Piast Bieruń Nowy
Najmniej porażek na wyjeździe: 0 – MKS Lędziny
Najwyższe zwycięstwo gospodarzy: 6:0 – LKS Bestwina – KS Bestwina, Rekord Bielsko-Biała II – LKS Wisła Wielka,
Rekord Bielsko-Biała II – Piast Bieruń Nowy, Pasjonat Dankowice – LKS Wisła Wielka
Najwyższe zwycięstwo gości: 0:8 – LKS Studzienice – Iskra Pszczyna
Najwięcej bramek w jednym meczu: 10 – BKS Stal Bielsko-Biała – MRKS Czechowice-Dz. II (7:3), LKS Łąka – Piast Bieruń Nowy (8:2)
Najwięcej strzelonych goli u siebie: 26 – Pasjonat Dankowice
Najmniej strzelonych goli u siebie: – 5 LKS Rudołtowice-Ćwiklice
Najwięcej strzelonych goli na wyjeździe: 30 – Iskra Pszczyna
Najmniej strzelonych goli na wyjeździe: 2 – KS Bestwinka
Najmniej straconych goli u siebie: 5 – LKS Bestwina
Najwięcej straconych goli u siebie: 24 KS Beswtinka, LKS Studzienice
Najmniej straconych goli na wyjeździe: 6 – LKS Bestwina
Najwięcej straconych goli na wyjeździe: 25 – BKS Stal Bielsko-Biała, Piast Bieruń Nowy
Foto główne: Andrzej Puchała (Iskra Pszczyna)