W pierwszych dwóch kolejkach nowego sezonu MKS zmierzy się z rywalami, o których wie niewiele. W sobotę 11 sierpnia o 17.00 podejmiemy spadkowicza a z IV ligi – KS Żory, natomiast w świąteczną środę 15 sierpnia (także o 17.00) zagramy w Jejkowicach z przeniesiona z grupy III jednością. Poznajmy bliżej rywali, choć szczegółowe informacje kadrowo-transferowe dotyczące wszystkich drużyn grupy I podamy prawdopodobnie w piątek (wciąż zbieram informacje na ten temat).

Sobotni rywal w minionym sezonie zajął ostanie miejsce w II grupie IV ligi, zdobywając zaledwie 13 punktów w całych rozgrywkach (2 zwycięstwa, 7 remisów, 21 porażek, bramki 22-85). Żorzanie spadli do klasy okręgowej po dwóch sezonach występów w IV lidze. Po kiepskim sezonie z zespołem pożegnali się trener Adam Buchta oraz m.in. wieloletni zawodnicy tego klubu: Robert Grzesik czy Radosław Kowalski. Grającym trenerem KS został Mariusz Adaszek (ur. 29.06.1979 r.) – zawodnik mający na swoim koncie występy m.in. w Odrze Wodzisław czy GKS Jastrzębie. Niedawno wybrano także nowe władze klubu – Prezesem Zarządu został Rafał Obara. Zespół oparty jest na młodych zawodnikach, choć przed sezonem trafili do niego z Krupińskiego Suszec Marek Bronny i doświadczony Paweł Gliszczyński, którzy zapewne zdradzą nowemu trenerowi nieco danych na temat naszej drużyny.

Żorzanie ostatnich meczów przed rozpoczęciem rozgrywek nie mogą uznać za udanych – w ostatnim meczu kontrolnym ulegli Pniówkowi Pawłowice aż 0:7, a w miniony weekend opadli z rozgrywek Pucharu Polski w meczu z Jednością Rogożna (2:4 w rzutach karnych, 2:2 po dogrywce). Wcześniej jednak żorzanie zwyciężali: 3:0 z Wisłą Strumień, 2:1 z Morcinkiem Kaczyce oraz 3:2 z Cukrownikiem Chybie, by potem zremisować z LKS Gardawice 7:7. Próżno jednak na stronie KS Żory szukać informacji na temat składu, czy strzelców bramek.

Środowy rywal – Jedność Jejkowice w minionym sezonie w grupie III klasy okręgowej zajęła 12 miejsce zdobywając 36 punktów (11 zwycięstw, 3 remisy, 16 porażek, bramki 53-70). Jej obecnym trenerem jest Piotr Zmarzły. W porównaniu do poprzedniego sezonu klubowa strona internetowa informuje o odejściu jednego z zawodników (Łukasz Sobala), kontuzji drugiego (Piotr Byczek) i transferze 5 nowych graczy (3 obrońców, pomocnika oraz napastnika). Nie mniej jednak, to wciąż mało informacji. Więcej ich mają zapewne gracze Krupińskiego, którzy w niedawnym testmeczu pokonali piłkarzy spod Rybnika 4:3, wcześniej Jedność zremisowała 3:3 z Cukrownikiem Chybie.

W pozostałych rozegranych latem sparingach jejkowiczanie zremisowali z Górnikiem Zabrze 2:2, ulegli Błyskawicy Drogomyśl 2:3 i Uranii Ruda Śląska 1:2, zwycięstwa odnosząc w ostatnich 3 grach kontrolnych: 3:1 z GKS Chwałowice, 8:1 z Zuchem Orzepowice oraz 5:2 z Orłem Palowice. Rywale rozegrali więc aż 8 spotkań sezonie przygotowawczym, a ich wyniki wskazują, że Jedność będzie naprawdę trudnym przeciwnikiem.

A MKS? Rewolucji kadrowej w klubie nie odnotowano – pełna kadrę naszej drużyny podam, gdy potwierdzę kilka informacji. W pierwszym meczu z KS Żory za czerwoną kartkę z meczu 29 kolejki minionego sezonu pauzować będzie jeszcze Mateusz Roszak, ponadto kilku graczy wyjechało na wakacyjne urlopy. Dlatego, powracającego do gry w nowym sezonie trenera Idczaka czeka spore wyzwanie, by sformować skład na pierwsze pojedynki. Liczymy jednak na dobre występy! Wszak sparingi z Sarmacją Będzin i AKS Mikołów (wygrane po 2:1) dawały powody do optymizmu – właśnie te rezultaty wydawały się być miarodajnymi miernikami formy aż do przegranego wysoko pojedynku z Unią Oświęcim. W sobotę przekonamy się, które oblicze MKS-u jest prawdziwe.

Dodam, że sobotni mecz poprowadzi sędzia Artur Witoszek z Rybnika.

W najbliższy weekend w pierwszej kolejce sezonu 2012/2013 już o godzinie zagrają 14.30 Pogoń Imielin z Orłem, w niedzielę o 11.00 Rozwój II podejmie Sokoła Wola, a o 17.00 Czarni Piasek zmierzą się z Energetykiem. Natomiast mecze: Krupiński – Studzionka, Unia Bieruń – Jedność, Unia Kosztowy – Sokół Orzesze, GKS II Tychy (takiej nazwy będę jednak używał, oznaczającej klub, a nie Spółkę będącą jego właścicielem) – LKS Bełk będą toczyć się w sobotę równolegle z pojedynkiem MKS-u.