Wersja do pobrania:

Procedura ochrony małoletnich MKS Lędziny

 

Procedura dot. ochrony małoletnich przyjęte uchwałą Zarządu MKS Lędziny nr 2/2024 z dnia 31.07.2024 r.

 

Wewnętrzna polityka regulująca ochronę dziecka przed krzywdzeniem

obowiązująca w Miejskim Klubie Sportowym – MKS Lędziny

Preambuła

Zasadą wszystkich działań podejmowanych przez pracowników i trenerów Miejskiego Klubu Sportowego Lędziny jest działanie dla dobra dziecka i w jego najlepszym interesie. Pracownik i trener klubu traktuje dziecko z szacunkiem oraz uwzględnia jego potrzeby.

Niedopuszczalne jest stosowanie przez pracownika lub trenera wobec dziecka przemocy w jakiejkolwiek formie. Pracownik i trener placówki, realizując te cele, działa w ramach obowiązującego prawa, przepisów wewnętrznych danej placówki oraz swoich kompetencji.

Podstawy prawne Polityki ochrony dzieci

• Konwencja o prawach dziecka przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych dnia 20 listopada 1989 r. (Dz. U. z 1991r. Nr 120, poz. 526 z późn. zm.)

• Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz. U. Nr 78, poz. 483 z późn. zm.

• Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1359)

• Ustawa z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1606).

• Ustawa z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 31 z późn. zm.)

• Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy domowej (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1249).

• Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1138 z późn. zm.).

• Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1375 z późn. zm.).

• Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1360 z późn. zm.) -art. 23 i 24

• Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1550 z późn. zm.)

Rozdział I

Objaśnienie terminów

  1. Pracownikiem klubu jest każda osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenia w Miejskim Klubie Sportowym Lędziny.

  2. Dzieckiem jest każda osoba do ukończenia 18 roku życia.

  3. Opiekunem dziecka jest osoba uprawniona do reprezentacji dziecka, w szczególności jego rodzic lub opiekun prawny. W myśl niniejszego dokumentu opiekunem jest również rodzic zastępczy.

  4. Zgoda rodzica dziecka oznacza zgodę co najmniej jednego z rodziców dziecka. Jednak w przypadku braku porozumienia między rodzicami, którzy mają pełnię władz rodzicielskich należy poinformować rodziców o konieczności rozstrzygnięcia sprawy przez sąd rodzinny.

  5. Przez krzywdzenie dziecka należy rozumieć popełnienie czynu zabronionego lub czynu karalnego na szkodę dziecka przez jakąkolwiek osobę lub zagrożenie dobra dziecka, w tym jego zaniedbywanie.

  6. Dane osobowe dziecka to wszelkie informacje umożliwiające identyfikację dziecka.

Rozdział II

Rozpoznawanie i reagowanie na czynniki ryzyka krzywdzenia dzieci

1. Pracownicy i trenerzy Miejskiego Klubu Sportowego Lędziny posiadają wiedzę (są przeszkoleni) i w ramach wykonywanych obowiązków zwracają uwagę na czynniki ryzyka i symptomy krzywdzenia uczniów.

2. Przez czynniki ryzyka oraz symptomy krzywdzenia dzieci rozumie się w szczególności:

  • Czynniki rodzinne:
  • nieobecność rodziców
  • samotne rodzicielstwo
  • autorytarny styl rodzicielstwa
  • doświadczanie przez rodzica przemocy w dzieciństwie
  • uzależnienia
  • kondycja psychiczna rodziców
  • wysoki poziom stresu
  • trudności emocjonalne konflikty, kryzysy
  • rodzina zastępcza,
  • rodzina adopcyjna
  • Czynniki związane ze środowiskiem społecznym:
  • izolacja społeczna
  • ubóstwo
  • przemoc i patologia w najbliższym otoczeniu rodziny

3. W przypadku zidentyfikowania czynników ryzyka pracownik Miejskiego Klubu Sportowego Lędziny przekazuje niezwłocznie tę informację członkom zarządu klubu oraz odpowiednim służbom.

4. Członkowie zarządu podejmują rozmowę z rodzicami/opiekunami prawnymi celem większego wglądu w sytuację dziecka. Podczas rozmowy przekazują informację na temat dostępnej oferty wsparcia:

  • Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Lędzinach,

  • Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lędzinach,

  • Ośrodka Interwencji Kryzysowej.

5. Z podjętych działań sporządzane są notatki służbowe i umieszczane w teczce ucznia.

6. Zarząd monitoruje sytuację i dobrostan dziecka oraz dokonuje ewaluacji podejmowanych działań.

Rozdział III

Procedury interwencji w przypadku krzywdzenia dziecka przez dorosłego

1. W przypadku podjęcia przez pracownika Miejskiego Klubu Sportowego w Lędzinach podejrzenia, że dziecko jest krzywdzone, pracownik ma obowiązek sporządzenia notatki służbowej i przekazania uzyskanej informacji zarządowi klubu.

2. Przez krzywdzenie dziecka rozumie się w szczególności:

  • Zaniedbywanie: niezaspokajanie podstawowych potrzeb materialnych i emocjonalnych dziecka; niezapewnianie dziecku odpowiedniego jedzenia i picia, ubrań, schronienia, opieki medycznej, bezpieczeństwa

  • Krzywdzenie fizyczne: celowe uszkodzenie ciała, zadawanie bólu, groźba uszkodzenia ciała

  • Krzywdzenie emocjonalne: powtarzające się poniżanie, upokarzanie i ośmieszanie dziecka; wyzwiska; groźby, szantaż, straszenie; wywoływanie poczucia winy; wciąganie dziecka w konflikty dorosłych; manipulowanie dzieckiem (uzależnianie od dorosłego, realizowanie potrzeb dorosłego poprzez dziecko); emocjonalne odrzucenie, faworyzowanie jednego z dzieci w rodzeństwie; brak odpowiedniego wsparcia, uwagi i miłości; wymagania i oczekiwania wobec dziecka, którym nie może sprostać; ograniczanie samodzielności i odpowiedzialności dziecka

  • Krzywdzenie seksualne: to każde zachowanie osoby dorosłej, silniejszej i/lub starszej, które prowadzi do seksualnego zaspokojenia kosztem dziecka.

3. Zarząd klubu wzywa opiekunów dziecka (w terminie do 5 dni od powzięcia informacji dotyczących dziecka), którego krzywdzenie podejrzewa, oraz informuje ich o podejrzeniu. Zbiera szczegółowe dane dotyczące sytuacji dziecka.

4. Zarząd sporządza opis sytuacji treningowej i rodzinnej dziecka na podstawie rozmów z dzieckiem, trenerem i rodzicami.

5. Zarząd sporządza plan pomocy dziecku. Plan powinien zawierać wskazania dotyczące:

  1. podjęcia przez klub działań w celu zapewnienia dziecku bezpieczeństwa, w tym zgłoszenie podejrzenia krzywdzenia do odpowiedniej placówki;

  2. skierowania dziecka do specjalistycznej placówki pomocy dziecku, jeżeli istnieje taka potrzeba.

6. Zarząd czuwa nad realizacją planu pomocy dziecku i dokonuje jego ewaluacji.

7. W przypadkach dotyczących wykorzystywania seksualnego oraz znęcania się fizycznego i psychicznego o dużym nasileniu zarząd klubu powołuje zespół interwencyjny, w skład którego wchodzą:

  • Prezes klubu,

  • Wiceprezes klubu,

  • Członek zarządu,

  • pracownicy mający wiedzę o krzywdzeniu dziecka lub o dziecku,

  • Trener,

8. Zespół interwencyjny sporządza plan pomocy dziecku. Ze spotkania sporządza się protokół.

  1. Zespół interwencyjny w terminie 5 dni od powzięcia informacji o symptomach świadczących o krzywdzeniu dziecka wzywa opiekunów na spotkanie wyjaśniające. Ze spotkania sporządza się protokół (załącznik nr 1).

  2. W przypadku, gdy podejrzenie krzywdzenia zgłosili opiekunowie dziecka, powołanie zespołu jest obligatoryjne. Zespół interwencyjny wzywa opiekunów dziecka na spotkanie wyjaśniające, podczas którego może zaproponować opiekunom zdiagnozowanie zgłaszanego podejrzenia w zewnętrznej, bezstronnej instytucji. Ze spotkania sporządza się protokół.

11. Plan pomocy dziecku jest przedstawiany przez psychologa/pedagoga rodzicom/opiekunom z zaleceniem współpracy przy jego realizacji.

12. Przewodniczący zespołu interwencyjnego informuje opiekunów o obowiązku placówki zgłoszenia podejrzenia krzywdzenia dziecka do odpowiedniej instytucji (prokuratura/policja lub sąd rodzinny, ośrodek pomocy społecznej bądź przewodniczący zespołu interdyscyplinarnego – procedura „Niebieskie Karty” (formularz A) – w zależności od zdiagnozowanego typu krzywdzenia i skorelowanej z nim interwencji).

13. Po poinformowaniu opiekunów przez przewodniczącego zespołu interwencyjnego – zgodnie z punktem poprzedzającym – prezes klubu składa zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa (załącznik nr 2) do prokuratury/policji lub wniosek o wgląd w sytuację rodziny do sądu rejonowego (załącznik nr 3), wydziału rodzinnego i nieletnich, ośrodka pomocy społecznej lub uruchamia procedurę Niebieskiej Karty.

14. Wszelkie działania podejmowanie przez zespół interwencyjny umieszcza się w protokole.

15. Cały personel klubu i inne osoby, które w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych podjęły informację o krzywdzeniu dziecka lub informacje z tym związane, są zobowiązane do zachowania tych informacji w tajemnicy, wyłączając informacje przekazywane uprawnionym instytucjom w ramach działań interwencyjnych.

Rozdział IV

Procedury interwencji w przypadku krzywdzenia dziecka przez innych uczniów szkoły

  1. W przypadku stwierdzenia przez pracownika klubu krzywdzenia dziecka przez innych zawodników klubu informuje on niezwłocznie o zaistniałej sytuacji zarząd klubu. W przypadku nieobecności wyżej wymienionych osób powiadamia prezesa klubu..

  2. Zarząd klubu rozpoznaje sytuację klubową:

  • rozmowa z dzieckiem celem wyjaśnienia sytuacji i rozwiązania sytuacji konfliktowej,

  • powiadomienie rodziców/opiekunów prawnych o zaistniałej sytuacji (w razie konieczności spotkanie celem ustalenia strategii postępowania),

  • wyciągnięcie w stosunku do agresorów kar przewidzianych w statucie klubu.

  1. Jeżeli działania dziecka noszą znamiona przestępstwa powiadomienie odpowiednich służb (np. Policja/sąd rodzinny).

  2. Wspólnie z rodzicami/opiekunami dziecka krzywdzącego należy opracować plan naprawczy, celem zmiany niepożądanych zachowań.

  3. Z rodzicami/opiekunami dziecka poddawanego krzywdzeniu należy opracować plan zapewnienia mu bezpieczeństwa, włączając w ten plan sposoby odizolowania go od źródeł zagrożenia.

Rozdział V

Procedura interwencji w przypadku krzywdzenia dziecka przez pracowników Miejskiego Klubu Sportowego Lędziny

  1. Zarząd wzywa osobę, którą podejrzewa się o krzywdzenie i informuje ją o podejrzeniu.

  2. Zarząd w celu wyjaśnienia prawdziwości faktów, sporządza opis zaistniałej sytuacji oraz plan pomocy dziecku — na podstawie rozmów:

a) z dzieckiem (w obecności trenera, który sporządza notatkę z rozmowy),

b) ze zgłaszającym fakt krzywdzenia dziecka,

c) z podejrzanym o krzywdzenie.

  1. Plan pomocy dziecku powinien zawierać wskazania dotyczące:

a) działań, jakie klub podejmuje na rzecz dziecka, w celu zapewnienia mu poczucia bezpieczeństwa, w tym zgłoszenie podejrzenia krzywdzenia do odpowiedniej instytucji.

b) zdyscyplinowanie krzywdzącego (w przypadku pracownika konsekwencje wynikają z przepisów z Kodeksu Pracy, do zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa policji włącznie).

Rozdział VI

Zasady ochrony danych osobowych dziecka

  1. Dane osobowe dziecka podlegają ochronie na zasadach określonych w ustawie z 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych.

  2. Pracownik klubu ma obowiązek zachowania w tajemnicy danych osobowych, które przetwarza oraz zachowania w tajemnicy sposobów zabezpieczenia danych osobowych przed nieuprawnionym dostępem.

  3. Zasady przetwarzania danych oraz zasady udostępniania danych osobowych dziecka są określone w odrębnych przepisach. Udostępnianie tych danych jest możliwe wyłącznie osobom i podmiotom uprawnionym.

  4. Pracownik klubu jest uprawniony do przetwarzania danych osobowych dziecka i udostępniania ich w ramach zespołu interdyscyplinarnego powołanego w trybie ustawy z 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy domowej (Dz.U. 2005 Nr 180 poz.1493 ze zm.).

  5. Pracownik w klubie może wykorzystać informacje o dziecku w celach szkoleniowych lub edukacyjnych wyłącznie z zachowaniem anonimowości dziecka oraz w sposób uniemożliwiający identyfikację dziecka.

  6. Pracownik klubu nie udostępnia przedstawicielom mediów informacji o dziecku ani jego opiekunach. Pracownik klubu, w wyjątkowych i uzasadnionych sytuacjach, może udzielić informacji przedstawicielom mediów o sprawie dziecka lub jego opiekunów, ale po wyrażeniu pisemnej zgody przez opiekunów dziecka.

 

Rozdział VII

Zasady ochrony wizerunku dziecka

  1. Pracownikom Miejskiego Klubu Sportowego Lędziny nie wolno umożliwiać przedstawicielom mediów utrwalania wizerunku dziecka (filmowanie, fotografowanie) na terenie klubu bez pisemnej zgody opiekuna dziecka.

  2. Jeżeli wizerunek dziecka stanowi jedynie szczegół całości takiej jak: zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza, zgoda opiekunów na utrwalanie wizerunku dziecka nie jest wymagana.

  3. Upublicznienie przez pracownika Miejskiego Klubu Sportowego Lędziny wizerunku dziecka utrwalonego w jakiejkolwiek formie (fotografia, nagranie audio-video) wymaga pisemnej zgody opiekuna dziecka oraz poinformowania go o tym, gdzie będzie umieszczony ten zarejestrowany wizerunek i w jakim kontekście będzie wykorzystywany (np. że umieszczony zostanie na stronie klubu w celach promocyjnych, w gazecie lokalnej).

  4. Klub zapewnia edukację dzieciom na temat zasad ochrony ich wizerunku.

  5. Przechowujemy materiały zawierające wizerunek dzieci w sposób zgodny z prawem i bezpieczny dla dzieci:

  1. Nośniki analogowe zawierające zdjęcia i nagrania są przechowywane w zamkniętej na klucz szafce, a nośniki elektroniczne zawierające zdjęcia i nagrania są przechowywane w folderze chronionym z dostępem ograniczonym do osób uprawnionych przez placówkę.

  2. Nie przechowujemy materiałów elektronicznych zawierających wizerunki dzieci na nośnikach nieszyfrowanych ani mobilnych, takich jak telefony komórkowe i urządzenia z pamięcią przenośną (np. pendrive).

Rozdział VIII

Zasady bezpiecznych relacji pracownik placówki – dziecko

  1. Personel klubu:

a) szanuje godność dziecka – zawodnika jako osoby poprzez akceptację, uznanie jego prawa, rozwijanie samodzielności myślenia i refleksyjności oraz pozwalanie na wyrażanie własnych poglądów z poszanowaniem zasad wzajemnego szacunku obu stron,

b) pamięta, że pierwszymi i głównymi wychowawcami dzieci są rodzice lub opiekunowie prawni, szanuje ich prawa oraz wspomaga w procesie wychowania,

c) podchodzi indywidualnie do każdego dziecka, starając się rozumieć jego potrzeby i wspomagać jego możliwości,

d) poprzez własną postawę, wspomaga dziecko w procesie integralnego rozwoju i doskonalenia oraz czyni go współuczestnikiem i współtwórcą tego procesu,

e) wychowuje dziecko w duchu odpowiedzialności za własne czyn i ponoszenia konsekwencji dokonanych wyborów,

f) uczy zasad kultury osobistej.

3. Stosunek pracowników do dziecka cechuje: życzliwość, wyrozumiałość i cierpliwość, a jednocześnie stanowczość i konsekwencja w przestrzeganiu ustalonych zasad.

4. Pracowników obowiązuje obiektywizm, sprawiedliwość, bezinteresowność i szacunek w traktowaniu i ocenie każdego dziecka bez względu na okoliczności.

5. Nie wolno zawstydzać, upokarzać, lekceważyć i obrażać dziecka. Nie wolno krzyczeć na dziecko w sytuacji innej niż wynikająca z bezpieczeństwa dziecka lub innych dzieci.

6. Nie wolno ujawniać informacji wrażliwych dotyczących dziecka wobec osób nieuprawnionych, w tym wobec innych dzieci. Obejmuje to wizerunek dziecka, informacje o jego/jej sytuacji rodzinnej, ekonomicznej, medycznej, opiekuńczej

i prawnej.

7. Podejmując decyzje dotyczące dziecka, należy je o tym poinformować i stara

się brać pod uwagę jego oczekiwania.

8. Należy szanować prawo dziecka do prywatności. Jeśli konieczne jest odstąpienie od zasady poufności, aby chronić dziecko, należy wyjaśnić mu to najszybciej jak to możliwe.

9. Nie wolno zachowywać się w obecności dzieci w sposób niestosowny. Obejmuje to używanie wulgarnych słów, gestów i żartów, czynienie obraźliwych uwag, nawiązywanie w wypowiedziach do aktywności bądź atrakcyjności seksualnej oraz wykorzystywanie wobec dziecka relacji władzy lub przewagi fizycznej (zastraszanie, przymuszanie, groźby).

10. Nie wolno bić, szturchać, popychać ani w jakikolwiek sposób naruszać integralności fizycznej dziecka.

11. Należy zapewnić dzieci, że jeśli czują się niekomfortowo w jakiejś sytuacji, wobec konkretnego zachowania czy słów, mogą o tym powiedzieć i mogą oczekiwać odpowiedniej reakcji i/lub pomocy.

12. Kontakt fizyczny z uczniami: każde przemocowe działanie wobec dziecka jest niedopuszczalne. Istnieją jednak sytuacje, w których fizyczny kontakt z uczniem może być stosowny i spełnia zasady bezpiecznego kontaktu: jest odpowiedzią na potrzeby dziecka w danym momencie, uwzględnia wiek ucznia, etap rozwojowy, płeć, kontekst kulturowy i sytuacyjny. Nie można jednak wyznaczyć uniwersalnej stosowności każdego takiego kontaktu fizycznego, ponieważ zachowanie odpowiednie wobec jednego dziecka może być nieodpowiednie wobec innego. Zawsze należy się kierować swoim profesjonalnym osądem, słuchając, obserwując i odnotowując reakcję dziecka, pytając je o zgodę na kontakt fizyczny (np. przytulenie) i zachowując świadomość, że nawet przy dobrych intencjach taki kontakt może być błędnie zinterpretowany przez dziecko lub osoby trzecie.

13. W sytuacjach wymagających czynności pielęgnacyjnych i higienicznych wobec dziecka, pracownik unika, innego niż niezbędny, kontaktu fizycznego. Dotyczy to zwłaszcza pomagania dziecku w ubieraniu i rozbieraniu, jedzeniu, myciu, przewijaniu i w korzystaniu z toalety. Pracownik dba o to, aby przy każdej z czynności pielęgnacyjnych i higienicznych był obecny inny pracownik, jeśli jest to w danej chwili możliwe.

14. Kontakty poza godzinami zajęć: co do zasady kontakt z dziećmi powinien odbywać się wyłącznie w godzinach pracy i dotyczyć celów edukacyjnych lub wychowawczych:

a) Nie wolno zapraszać dzieci do swojego miejsca zamieszkania ani spotykać się z nimi poza godzinami zajęć. Obejmuje to także kontakty z dziećmi poprzez prywatne kanały komunikacji (prywatny telefon, e-mail, komunikatory, profile w mediach społecznościowych).

b) Jeśli zachodzi taka konieczność, właściwą formą komunikacji z dziećmi i ich rodzicami lub opiekunami poza godzinami pracy są kanały służbowe (telefon służbowy).

c) Jeśli zachodzi konieczność spotkania z uczniami poza godzinami zajęć, należy poinformować o tym zarząd, a rodzice/opiekunowie prawni uczniów muszą wyrazić zgodę na taki kontakt.

d) Utrzymywanie relacji towarzyskich lub rodzinnych (jeśli uczniów i rodzice/opiekunowie uczniów są osobami bliskimi wobec pracownika) wymaga zachowania poufności wszystkich informacji dotyczących innych uczniów, ich rodziców oraz opiekunów.

Rozdział IX

Zasady bezpiecznej rekrutacji personelu

  1. Poznanie danych kandydata/kandydatki.

a) dane osobowe,

b) wykształcenie,

b) kwalifikacje zawodowe,

c) przebieg dotychczasowego zatrudnienia kandydata/kandydatki.

  1. Sprawdzenie danych kandydata/kandydatki w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym.
  2. Pobranie od kandydata/kandydatki informacji z Krajowego Rejestru Karnego o niekaralności w zakresie przestępstw określonych w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2023 r. poz. 172 oraz z 2022 r. poz. 2600), lub za odpowiadające tym przestępstwom czyny zabronione określone w przepisach prawa obcego.

  3. Wydruk z Rejestru należy przechowywać w aktach osobowych pracownika lub analogicznej dokumentacji dotyczącej wolontariusza/praktykanta.

  4. Zarząd może prosić kandydata/kandydatkę o przedstawienie referencji od poprzedniego pracodawcy lub o podanie kontaktu do osoby, która takie referencje może wystawić. Podstawą dostarczenia referencji lub kontaktu do byłych pracodawców jest zgoda kandydata/kandydatki.

  5. Zarząd pobiera od kandydata/kandydatki na trenera informację z Krajowego Rejestru Karnego o niekaralności w zakresie przestępstw określonych w rozdziale rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2023 r. poz. 172 oraz z 2022 r. poz. 2600).

  6. Jeżeli kandydat posiada obywatelstwo inne niż polskie wówczas powinna przedłożyć również informację z rejestru karnego państwa obywatelstwa, uzyskiwaną do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z uczniami, bądź informację z rejestru karnego, jeżeli prawo tego państwa nie przewiduje wydawania informacji dla w/w celów.

  7. Zarząd pobiera od kandydata/kandydatki oświadczenie o państwie/ach zamieszkiwania w ciągu ostatnich 20 lat, innych niż Rzeczypospolita Polska i państwo obywatelstwa, złożone pod rygorem odpowiedzialności karnej.

  8. Jeżeli prawo państwa, z którego ma być przedłożona informacja o niekaralności nie przewiduje wydawania takiej informacji lub nie prowadzi rejestru karnego, wówczas kandydat/kandydatka składa pod rygorem odpowiedzialności karnej oświadczenie o tym fakcie wraz z oświadczeniem, że nie była prawomocnie skazana w tym państwie za czyny zabronione odpowiadające przestępstwom określonym w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie
    z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii, iż dopuściła się takich czynów zabronionych, oraz że nie ma obowiązku wynikającego z orzeczenia sądu, innego uprawnionego organu lub ustawy, stosowania się do zakazu zajmowania wszelkich lub określonych stanowisk, wykonywania wszelkich lub określonych zawodów albo działalności, związanych z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nimi.

  9. Pod oświadczeniami składanymi pod rygorem odpowiedzialności karnej składa się oświadczenie o następującej treści: Jestem świadomy/a odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. Oświadczenie to zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.

  10. Gdy pozwalają na to przepisy prawa, klub jest zobowiązany do domagania się od osoby zatrudnianej zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Zaświadczenia z KRK można domagać się wyłącznie w przypadkach, gdy przepisy prawa wprost wskazują, że pracowników w zawodach lub na danych stanowiskach obowiązuje wymóg niekaralności. Wymóg niekaralności obowiązuje m.in. pracowników samorządowych oraz nauczycieli, w tym nauczycieli zatrudnionych w szkołach publicznych oraz niepublicznych.

  11. W przypadku niemożliwości przedstawienia zarząd prosi kandydata/kandydatkę o złożenie oświadczenia o niekaralności oraz o toczących się postępowaniach przygotowawczych, sądowych i dyscyplinarnych.

Rozdział X

Monitoring stosowania Polityki ochrony dzieci przed krzywdzeniem

  1. Zarząd Miejskiego Klubu Sportowego Lędziny wyznacza osoby odpowiedzialne za monitorowanie realizacji niniejszej Polityki:

Dagmara Załachowska,

Marcin Podleśny,

Artur Jonik,

  1. Osoby, o których mowa w punkcie 1, są odpowiedzialne za monitorowanie realizacji Polityki, za reagowanie na sygnały naruszenia Polityki oraz za proponowanie zmian w Polityce.

  2. Osoby, o których mowa w punkcie 1, przeprowadzają wśród pracowników Miejskiego Klubu Sportowego Lędziny, raz na rok, ankietę monitorującą poziom realizacji Polityki (załącznik nr 4).

  3. Pracownicy klubu mogą proponować zmiany Polityki oraz wskazywać naruszenia Polityki w Miejskim Klubie Sportowym Lędziny.

  4. Osoby, o których mowa w pkt. 1 sporządzają raport z monitoringu, który następnie przekazują zarządowi klubu.

  5. Zarząd wprowadza do Polityki niezbędne zmiany i ogłasza pracownikom Zespołu oraz opiekunom dzieci uczęszczających do Miejskiego Klubu Sportowego Lędziny nowe brzmienie Polityki.

Przepisy końcowe

  1. Polityka wchodzi w życie z dniem jej ogłoszenia.

  2. Ogłoszenie następuje w sposób dostępny dla pracowników Miejskiego Klubu Sportowego Lędziny oraz opiekunów dzieci uczęszczających do klubu poprzez umieszczenie na stronie internetowej klubu informacji o tym fakcie.

Załącznik nr 1

Data:…………………………………

Protokół

z prac Zespołu Interwencyjnego

Miejskiego Klubu Sportowego Lędziny

Skład zespołu:

  1. Przewodniczący:…………………………………………………………………………………………….
  2. Członkowie:

………………………………………………………………………………………..

……………………………………………………………………………………….

……………………………………………………………………………………….

……………………………………………………………………………………….

……………………………………………………………………………………….

……………………………………………………………………………………….

Imię i nazwisko dziecka: ……………………………………………………………………………………….

Rodzice/ prawni opiekunowie obecni na spotkaniu:………………………………………………..

Informacje dotyczące sytuacji ucznia (przesłanki wskazujące na konieczność powołania Zespołu Interwencyjnego) ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Przebieg spotkania:

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

podpisy członków zespołu:

Załącznik nr 2

Wzór – zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa

………………………………………

(miejscowość, data)

…………………………………………….
Imię i nazwisko osoby

lub nazwa instytucji zgłaszającej

Adres, pieczęć instytucji

Do:

(dane jednostki Policji lub prokuratury)

ZAWIADOMIENIE

o popełnieniu przestępstwa wobec dziecka

Zawiadamiam o możliwości popełnienia przestępstwa wobec dziecka przez
…………………………………………………………………………………………………………………………………..

(dane sprawcy, adres)
…………………………………………………………………………………………………………………………………..

(dane dziecka, adres, dane opiekuna, inne dane np. telefon do opiekunów).

Uzasadnienie

(należy tu zwięźle opisać stan faktyczny, źródło informacji o przestępstwie oraz zachowanie sprawcy, które zdaniem zawiadamiającego nosi cechy przestępstwa i ewentualnie podać dowody na poparcie swoich twierdzeń

.……………………………………

(podpis osoby zgłaszającej/osoby

reprezentującej instytucję)

Załącznik nr 3

(miejscowość), dnia ………………………….

Wniosek o wgląd w sytuację dziecka/rodziny – wzór

Wnioskodawca: ……………….……………………….

Imię i nazwisko lub nazwa instytucji

reprezentowana przez: ……………..………………………

adres do korespondencji: …………………..………………

Sąd Rejonowy

w …………………………….

Wydział Rodzinny i Nieletnich

Uczestnicy postępowania: ………………………………………………………………………………………………….

(imiona i nazwiska rodziców)

ul………………………………………………………..

…………………………………………………………..

(adres zamieszkania)

dane małoletniego: …………………………………..………

(imię i nazwisko ucznia, data urodzenia)

Niniejszym wnoszę o wgląd w sytuację małoletniego

…………………………………………………………………………………….

(imię i nazwisko ucznia, data urodzenia )
i wydanie odpowiednich zarządzeń opiekuńczych.

Uzasadnienie

(W uzasadnieniu powinny zostać uwzględnione dane osobowe dziecka oraz dane dotyczące rodziców/opiekunów dziecka. Ponadto należy zawrzeć informację na temat sytuacji w skutek, której np. popełniono przestępstwo wobec dziecka. W uzasadnieniu powinny się znaleźć także informacje dotyczące osób, które były/są świadkami zdarzeń. W końcowej części wniosku należy uwzględnić oczekiwania Państwa względem Sądu np. podjęcie stosownych działań mających na celu ograniczenie władzy rodzicielskiej, zastosowanie środka zapobiegawczego w formie wyznaczenia kuratora sądowego dla rodziny itp.)

Przykładowe uzasadnienie:

Opis sytuacji zagrożenia dobra dziecka
…………………………………………………………. …………………………….

Mając powyższe fakty na uwadze można przypuszczać, ze dobro małoletniego (imię, nazwisko ucznia) jest zagrożone, a rodzice nie wykonują właściwie władzy rodzicielskiej. Dlatego wniosek o wgląd w sytuację rodzinną małoletniej i ewentualne wsparcie rodziców jest uzasadniony.

Wszelką korespondencję w sprawie proszę przesyłać na adres korespondencyjny, z powołaniem się na numer i liczbę dziennika pisma.

…………………………………………………

podpis pracownika,

podpis specjalisty ds. pomocy uczniom krzywdzonym/koordynatora

Wniosek należy złożyć do sądu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania dziecka.

Należy zawsze podać imię i nazwisko dziecka i adres jego pobytu. Tylko w takim wypadku sąd rozpatrzy wniosek

Załącznik nr 4

Monitoring standardów – ankieta

Zakreśl odpowiednią odpowiedź.

1.Czy zapoznałeś/łaś się/zostałeś/łaś zapoznany/a ze standardami ochrony dziecka przed krzywdzeniem obowiązującymi w placówce, w której pracujesz?

TAK NIE

2. Czy zapoznałeś/łaś się/zostałeś/łaś zapoznany/a z treścią dokumentu Polityka ochrony dziecka przed krzywdzeniem?
TAK NIE

3. Czy potrafisz rozpoznawać symptomy krzywdzenia dziecka?
TAK NIE

4. Czy wiesz, jak reagować na symptomy krzywdzenia dziecka?
TAK NIE

5. Czy zdarzyło Ci się zaobserwować naruszenie zasad zawartych w Polityce ochrony uczniów przed krzywdzeniem przez innego pracownika? TAK NIE

5a. Jeśli tak – jakie zasady zostały naruszone? (odpowiedź opisowa)
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

5b. Czy podjąłeś/aś jakieś działania: jeśli tak – jakie, jeśli nie – dlaczego? (odpowiedź opisowa)

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

6.Czy masz jakieś uwagi/poprawki/sugestie dotyczące Polityki ochrony uczniów przed krzywdzeniem? (odpowiedź opisowa)

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

 

STANDARDY OCHRONY DZIECI/MAŁOLETNICH (wersja dla dzieci)

w Miejskim Klubie Sportowym Lędziny

 

Polityka ochrony dzieci

Naczelną zasadą wszystkich działań podejmowanych przez pracowników klubu jest działanie dla dobra dziecka i w jego najlepszym interesie. Celem polityki „Standardów Ochrony Małoletnich” jest zapewnienie Wam sprzyjających warunków do nauki oraz rozwoju zgodnie z Waszymi indywidualnymi możliwościami i potrzebami w atmosferze życzliwości, szacunku, akceptacji i bezpieczeństwa.

 

Rozdział I

Objaśnienie terminów

1. Dzieckiem jest każda osoba do ukończenia 18. roku życia.

2. Przez krzywdzenie dziecka powinniście rozumieć zamierzone lub niezamierzone działanie osoby dorosłej lub innego dziecka, które negatywnie wpływa na Wasz rozwój fizyczny lub psychiczny.

 

Rozdział II

Rozpoznawanie i reagowanie na czynniki ryzyka krzywdzenia dzieci

1. Wszyscy pracownicy klubu w ramach wykonywanych obowiązków są zobowiązani zwracać uwagę kiedy Tobie lub innemu dziecku dzieje się krzywda.

2. Wyróżnia się następujące formy krzywdzenia:

a) przemoc fizyczna:

popychanie, szarpanie, policzkowanie, szczypanie, kopanie, duszenie, bicie otwartą ręką, pięścią lub przedmiotami.

b)przemoc psychiczna/emocjonalna:

poniżanie, upokarzanie, ośmieszanie, wyzywanie, wyśmiewanie, odtrącanie dziecka, wciąganie dziecka w konflikty dorosłych, wytykanie z powodu odmienności.

c) wykorzystanie seksualne to naruszenie sfery intymnej dziecka, zmuszanie do oglądanie nagich osób, robienie zdjęć lub filmów z udziałem dziecka bez odzieży.

d) zaniedbywanie:

niezaspokajanie podstawowych potrzeb fizycznych i psychicznych dziecka lub nie respektowanie jego podstawowych praw (niedożywienie, ubiór nieadekwatny do pory roku, zaniedbanie higieniczne, pozostawanie na dworze bez opieki w godzinach wieczornych i nocnych, nie dbanie o higienę snu i odpoczynku, nie posyłanie dziecka do szkoły, nie zapewnia dziecku opieki lekarskiej).

3. Przemocy możecie doświadczyć ze strony innych u dzieci, rodziców lub opiekunów, osób trzecich (osób, z którymi miałaś kontakt czy pracowników szkoły).

 

Rozdział III

Procedury interwencji w przypadku krzywdzenia dziecka

1. W przypadku doświadczenia jakiejkolwiek z wyżej wymienionych form krzywdzenia ze strony osób dorosłych lub innych dzieci zawiadom prezesa, zarząd, trenera lub innego pracownika klubu.

2. Wówczas stosownie do zgłoszonej sytuacji zostanie uruchomiona odpowiednia procedura.

 

 

Rozdział IV

Zasady ochrony danych osobowych dziecka

1. Klub uznając Twoje prawo do prywatności i ochrony dóbr osobistych zapewnia najwyższe standardy ochrony Twoich danych osobowych oraz Twojego wizerunku zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

2. Zgodę na publikację Twojego wizerunku wyrażają w formie pisemnej rodzice lub opiekunowie prawni.

Rozdział V

Zasady udostępniania Rodzicom i Uczniom Standardów do zapoznania się z nimi ich stosowania

1. Dokument „Standardy Ochrony Dzieci/Małoletnich” jest dokumentem ogólnodostępnym dla personelu klubu, uczniów oraz ich opiekunów.

2. Trenerzy, mają obowiązek zapoznania dzieci ze Standardami oraz omówienia ich w taki sposób, aby zawodnicy mogli go zrozumieć niezależnie od wieku.

3. Standardy ochrony udostępnione są również w wersji skróconej, przeznaczonej dla dzieci.

 

 

PAMIĘTAJ !!!

KAŻDY ma prawo do poszanowania swojej godności

JEŚLI sam/a doznajesz krzywdy lub jesteś świadkiem krzywdzenia

innego ucznia to NATYCHMIAST

powiedz o tym komuś dorosłemu.

Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży: 116 111

Całodobowa infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli: 800 080 222