MKS Lędziny pokonał dziś Studzionkę 4:0 (3:0). Trudno oprzeć się wrażeniu, że lędzinianie nie zaangażowali dziś pełni swoich sił w ten mecz. Nie musieli.

Zacznijmy od pozytywów. Ekipa prowadzona dziś pod nieobecność trenera Idczaka przez Mariusza Gajewskiego nie pozostawiła złudzeń wyraźnie słabszemu rywalowi. Obejrzeliśmy dwie wyborne bramki Karlika. Oto jak padały wszystkie trafienia.

10’ W jednej z pierwszych akcji piłka trafiła do Karlika, który z prawej strony próbował uderzać, został jednak wyblokowany. Piłka szczęśliwie… spadła mu pod nogi, ten zaś nie zastanawiał się i z powietrza spróbował szczęścia raz kolejny. Z powodzeniem – silnie uderzona futbolówka po pięknym, acz krótkim locie znalazła miejsce w długim rogu.

32’ Po okresach nieporadności i szarpanej gry wywalczyliśmy rzut rożny na lewym skrzydle, na wysokości pola karnego. Centrował Stworzyjan, a jęk dezaprobaty na trybunach potwierdzał, że wrzutka była i za mocna, i nie w tempo. A jednak jeden z naszych graczy w tumulcie wygarnął „skórę” sprzed linii końcowej. Ta, zgrana przez Gadaja trafiła do będącego na drugim metrze Roszaka. Ten, zaskoczony i odchylony zdołał trafić tylko w poprzeczkę, jednak po kolejnym szczęśliwym rykoszecie dokończył dzieła.

38’ Ciekawe, że Lędziny stworzyły sobie w tym meczu multum sytuacji, a trafiały „z niczego”. Oskrzydlająca akcja z prawej strony – na środku pola karnego, w okolicach 15 metra czekał na piłkę Karlik. I doczekał się, ale znów za mocnego wstrzelenia. Kibice musieli jednak urwać w pół wykrzyknięte wulgaryzmy, bo oto Karlik sobie znanym sposobem wyłuskał futbolówkę i zaskoczył bramkarza znów strzeliwszy ze spadającej piłki.

62’ Parę chwil wcześniej Stworzyjan koncertowo schrzanił „setkę”, bo mając przed sobą tylko bramkarza, postanowił… poczekać na stopera. Co prawda „nawinął” go bez problemu, jednak stracił rytm i wracający obrońcy wypchnęli go poza „szesnastkę”. Defensywa Studzionki była dziś jednak w innym wymiarze i nie trzeba było długo czekać na szansę do rehabilitacji. Przyjezdnych zaskoczył tym razem… wyrzut z autu. Tak nietypowo „wypuszczony w uliczkę” Stworzyjan tym razem nie dał szans bezradnym gościom.

Ten dość sielankowy obrazek należy jednak nieco zakłócić. Zacznijmy od gości. Ekipa ta kompletnie nie wyglądała na zespół grający z nożem na gardle. Znamy przykłady (choćby z tegorocznej Ekstraklapy), gdy takie zespoły wkładały charakter, pot, nawet krew, żeby wydrzeć ambicją 3 punkty. Dziś jednak widzieliśmy zbiorowisko (celowo nie piszę „drużynę”), które wyglądało jakby było dawno zdegradowane, z 10 oczkami straty do Żor i Orła. Poszczególni zawodnicy dużo krzyczeli, wyglądali na skłóconych, obwiniali siebie nawzajem i (poprawnie prowadzącego zawody) sędziego. Jedyne zagrożenie stworzyli właściwie w pierwszym kwadransie drugiej połowy, gdy MKS uwierzył, że nawet spacer to za duży wysiłek na wygranie tego pojedynku. Kiedy jednak gospodarze wrzucali drugi bieg, w szeregach gości zaczynała się panika…

No właśnie, drugi bieg. Zawodnicy Lędzin nie musieli się dziś zbytnio wysilać. Strzelili cztery gole, więc nikt nie powinien mieć pretensji. A jednak nie wykorzystali kilkunastu stuprocentowych sytuacji. Karlik spokojnie mógł zdobyć hattricka (dwie „setki”). Kilka szans miał Stworzyjan (słupek, dwie akcje „oko w oko” z bramkarzem), sam na sam był też Ingram; po strzale Kapeli (i położonym bramkarzu) z bramki wybił obrońca. Dużo strat miał Gadaj, przesunięty do pomocy Kapela chyba nie czuł się tam najlepiej… Gąsior zaś musi uważać na spacery poza piątką. Dziś rywal to widział i dwa razy nieskutecznie próbował strzałów „za kołnierz”.

A zatem, mamy zwycięstwo i zapewniliśmy sobie 3. miejsce. Drugiego nie będzie, bo Bełk wygrał w Bieruniu. Należy więc pogratulować i zwycięstwa, i podium. Bo nad skutecznością trzeba jeszcze popracować.

MKS: Ł.Gąsior, M.Roszak, Uniejewski, Bednarek, Sopelewski, Karlik, Ingram (73′ M.Nagi), Stworzyjan, Gadaj (58′ Śliwa), Kapela (80′ Michalski), G.Kostrzewa ( 65′ Janik).

żółta kartka: Kostrzewa

Statystyka MKS Studzionka
strzały celne

14

5

strzały niecelne

8

7

strzały razem

22

12

spalone

3

1

rzuty rożne

2

3

faule popełnione

10

15

żółte kartki

1

2