W ostatnich tygodniach w Śląskim Związku Piłki Nożnej toczyło się kilka postępowań dotyczących potencjalnych walkowerów w rozgrywkach IV ligi, w tym w grupie II. Zapadła decyzja o walkowerze w jednym spotkaniu, z kolei MKS Lędziny wykazał, iż w całym meczu 6 kolejki występował młodzieżowiec (Bartosz Wodnicki), unikając takiej kary.

W postępowaniu dotyczącym meczu MKS Lędziny – KS ROW Rybnik z 10 września „Zespół Orzekający Związkowej Komisji Odwoławczej Śląskiego ZPN po rozpoznaniu w dniu 12.10.2022 r. odwołania KS ROW 1964 Rybnik z dnia 03.10.2022 r. od decyzji Komisji ds. Rozgrywek Śląskiego ZPN dotyczącej weryfikacji meczu 6. kolejki IV ligi grupy 2 MKS Lędziny – KS ROW 1964 Rybnik wynikiem z boiska, postanowił oddalić odwołanie (klubu KS ROW 1964 Rybnik).”

Przypomnijmy jak brzmiał wcześniejszy werdykt:

Komisja ds. Rozgrywek Śląskiego ZPN uznała, że brak jest podstaw do weryfikacji meczu IV ligi grupy 2 MKS Lędziny – KS ROW 1964 Rybnik z 10.09.2022 r. walkowerem i utrzymała wynik z boiska (2-1). Zgodnie ze sprawozdaniem w MKS Lędziny z numerem 11 grał Bartosz Wodnicki, a z numerem 22 Jakub Kaziszyn. W sprawozdaniu ponadto zapisano, że w 63. minucie nastąpiła zmiana – za zawodnika z numerem 11 Bartosz Wodnickiego (młodzieżowiec) wszedł zawodnik z numerem 10 Sebastian Rzepa (senior). Z kolei w 75. minucie boisko opuścił z numerem 20 Vitalii Miklosh (senior), a wszedł z numerem 16 Dawid Pułtorak (młodzieżowiec). KS ROW 1964 Rybnik wniósł o weryfikację zawodów walkowerem w związku z brakiem przez 12 minut młodzieżowca. Komisja ds. Rozgrywek Śląskiego ZPN po wysłuchaniu obu stron, sędziego głównego, a także po zapoznaniu się z materiałami w sprawie stwierdziła, że zawodnik Bartosz Wodnicki (młodzieżowiec) wpisany do sprawozdania z numerem 11 grał cały mecz faktycznie z numerem 17, a Jakub Kaziszyn wpisany do sprawozdania z numerem 22 grał z numerem 11 i to on w 63. minucie został wymieniony na Sebastiana Rzepę
z numerem 10. Obaj zawodnicy – Bartosz Wodnicki i Jakub Kaziszyn – byli wpisani do sprawozdania z imienia i nazwiska, a zatem byli uprawnieni do gry w ww. meczu. Komisja ds. Rozgrywek Śląskiego ZPN skierowała wniosek do Komisji Dyscypliny
o wyciągnięcie konsekwencji dyscyplinarnych wobec kierownika drużyny MKS Lędziny za niewłaściwe wypełnienie protokołu, [co ostatecznie stało się faktem – dop. red.]

W dniu 13.10.2022 r. Komisja ds. Rozgrywek zweryfikowała rozegrane zawody IV ligi grupy 2 pomiędzy zespołami KS Polonia Łaziska Górne – LKS Drzewiarz Jasienica (na boisku 4-0) z dnia 10.09.2022 r. jako WO 0:3, 3 punkty na korzyść LKS Drzewiarz Jasienica.
W drużynie KS Polonia Łaziska Górne od 86. minuty zagrał zawodnik, który według regulaminu nie mógł wystąpić w tym meczu, ponieważ dzień wcześniej zgodnie ze sprawozdaniem meczowym zagrał cały mecz w IV lidze juniorów młodszych B1 KS Polonia Łaziska Górne – LKS Sokół Wola.

A zatem w tabeli grupy II Drzewiarzowi dopisujemy 3 punkty, a Polonii Łaziska odejmujemy tyleż samo oczek, co skutkuje utratą pozycji lidera przez zespół z Łazisk.