Ostatnie zebranie Zarządu Śląskiego Związku Piłki Nożnej w kadencji 2016-2020 miało bardzo pracowity charakter. Najwięcej uchwał dotyczyło rozgrywek, które po okresie epidemii w sezonie 2020/2021 zostaną przeprowadzone w znacznie powiększonym gronie. Rozgrywki IV ligi i Klasy Okręgowej wystartują 25 lipca.

W klasach okręgowych każda grupa, podzielona została na dwie podgrupy. O ich składach decydują Podokręgi. W każdej podgrupie w pierwszej rundzie zespoły w systemie każdy z każdym rozegrają mecz i rewanż. W drugiej rundzie cztery najlepsze zespoły z każdej podgrupy zmierzą się w grupie mistrzowskiej bez zaliczenia punktów z I rundy. Po 8 drużyn w 6 grupach – zgodnie z podziałem terytorialnym Podokręgów: Bytom-Zabrze, Częstochowa-Lubliniec, Katowice-Sosnowiec, Racibórz-Rybnik, Bielsko-Biała-Tychy i Skoczów-Żywiec, systemem każdy z każdym – mecz i rewanż – będzie rywalizować o awans. Pozostałe drużyny w 6 grupach (jak wyżej) zagrają o utrzymanie z drużynami, którymi nie spotkały się w pierwszej rundzie, z której punkty zostaną zachowane.

W grupie Bytom-Zabrze spadną 4 ostatnie drużyny, w grupie Częstochowa-Lubliniec 6, w grupie Racibórz-Rybnik 5, w grupie Katowice-Sosnowiec 7, w grupie Bielsko-Biała-Tychy 4 i w grupie Skoczów-Żywiec 4. Liczba spadkowiczów może ulec zmianie w zależności liczby spadkowiczów z wyższych klas.

W sezonie 2021/2022 każda grupa w IV lidze oraz Klasie Okręgowej liczyć będzie 16 drużyn.

Uwaga: Zarząd Śląskiego Związku Piłki Nożnej zobowiązuje organizatorów współzawodnictwa sportowego do przestrzegania wytycznych dotyczących organizacji meczów oraz innych wymagań sanitarnych związanych z epidemią COVID-19 określonych w odrębnych przepisach.