Rozpoczynamy krótkie podsumowania występów wszystkich zespołów MKS-u Lędziny w zakończonym właśnie sezonie 2018/2019. Na pierwszy rzut prezentujemy oczywiście dorobek zespołu seniorów w klasie okręgowej. Pod wodzą trenera Adriana Napierały (29 meczów ligowych i jeden pucharowy na ławce trenerskiej, łączny bilans to już 53 mecze ligowe) MKS wywalczył znakomite III miejsce, tuż za plecami potentatów z Mikołowa i Podlesia.

Na ligowy dorobek punktowy MKS-u złożyło się 17 zwycięstw, 6 remisów i 7 porażek (w tym walkower 3:0 w meczu z Wyzwoleniem Chorzów). Lędzinianie dobrze prezentowali się na swoim boisku, na którym odnieśli 7 zwycięstw, 4 razy zremisowali i doznali czterech porażek (25 punktów, bramki 27-15). Co jednak zwraca uwagę, to z obcych boisk MKS przywiózł aż 32 punkty (bramki: 34-16) za 10 wygranych, 2 remisy i tylko 3 porażki. Nie przypominam sobie podobnej sytuacji z ostatnich lat, by nasi piłkarze lepiej punktowali na wyjazdach niż u siebie. Pod kątem dorobku wyjazdowego MKS plasuje się na 2 miejscu w klasyfikacji (wraz z AKS Mikołów, za Podlesianką). Bilans meczów domowych plasuje zespół trenera Napierały w środku stawki.

Jeśli chodzi o bilans bramkowy 61-31, to średnia zdobytych goli wyniosła 2,03 gola na mecz. Bramki zdobywało 11 zawodników (+ trzy samobójcze oraz 3 bramki za walkower). Lędzinianie stracili na boisku 31 goli (1,03 gola na mecz).

Bramki w rozgrywkach ligowych dla MKS-u (łącznie 61) zdobywali:

21 – Kostrzewa,

10 – Gardawski,

9 – Turczyński

5 – Zygma,

3 – Michał Nagi, samobójcze (Kałuża – Ogrodnik, Ptaszek – MKS Mysłowice, Kubacki – Podlesianka),

2 – Malicki,

1 – Adamus, Ingram, Józefus, Nikodem Nagi, Pusty.

Królem strzelców w grupie I został Tomasz Rosiński z Podlesianki (autor 29 goli), 24 gole zdobył Mateusz Żemła z LKS Studzienice, a 21 Grzegorz Kostrzewa z MKS Lędziny.

Jeśli chodzi o kartki, to dorobek zespołu przedstawia się następująco:

– 1 czerwone ( za drugą żółtą),

– 52 żółtych,

przy czym gromadzili je:

Czerwona:

1 – Krakowiak,

żółte:

7 – Pusty,

6 – Kostrzewa,

5 – M.Nagi, Zygma,

4 – Ingram, Józefus,

3 – Gardawski, Krakowiak, M.Majer, N.Nagi,

2 – Bednarek, Kuchta, Nowicki, Nowrocki

1 – Janik,

W minionym sezonie na boisku barwy MKS-u reprezentowało łącznie  26 zawodników z których żaden nie spędził na boisku pełnego wymiaru czasu gry. Debiutu w barwach MKS-u doczekali się wychowankowie: Szymon Mielec, Dawid Apajewski, czy Sebastian Czudaj, a po wielu latach kolejne występy zapisali na swoim koncie Jacek Mikolasz (występ nr 250), Marcin Majer, czy Zbyszek Janik. Swoje pierwsze bramki dla MKS zdobyli Łukasz Malicki, Krzysztof Józefus, Dariusz Zygma i Paweł Pusty. Wiosną po kontuzji do gry wrócil Antek Turczyński, zdobywając 9 goli. Swój rekord występów (aktualnie 548), choć tylko jesienią, śrubował Grzegorz Bednarek, który doznał urazu w ostatnim sparingu przed inauguracją rundy wiosennej. Cieszy fakt, iż w kadrze większą rolę odgrywali lędzinianie, bądź zawodnicy związani np. zawodowo z miastem (jak np. Darek Zygma). Dobrze do drużyny wkomponowali się Krzysiek Józefus, wspomniany już Zygma, swoje szanse po wyleczeniu kontuzji wiosną otrzymywał Tomek Nowicki. Z innych klubów wrocili m.in. Jacek Mikolasz, czy bracia Nadzy, do gry powrócił Zbyszek Janik, Marcin Majer. Ten kierunek w polityce kadrowej, powinien zostać utrzymany.

Awans do IV ligi: AKS Mikołów,

Spadek do a klasy: AKS Wyzwolenie Chorzów, MKS Mysłowice (Podokręg Katowice)

Awans z A klasy Tychy wywalczył LKS Wisla Wielka (a klasa Tychy).

Dziękujemy za dobry sezon!

Ostatnim akcentem roku 2018, będzie Walne Zebranie Sprawozdawcze członków Klubu MKS Lędziny, jakie odbędzie się w dniu 28 czerwca (piątek) o godzinie 17.00 (w pierwszym terminie) w siedzibie Ośrodka Rekreacyjno-Sportowego Centrum, IV piętro.

Na koniec przypominamy skład klasy okręgowej, grupy bielsko-tyskiej w sezonie 2019/2020:

BKS Stal Bielsko-BiałaLKS BestwinaLKS Pasjonat DankowiceBTS Rekord II, Klub Sportowy BESTWINKAGKS Czarni Jaworze, MKS Lędziny, MRKS II Czechowice-Dziedzice,  Iskra PszczynaFortuna WyryLKS Ogrodnik Cielmice PIAST Bieruń NowyLKS Sokół WolaLKS StudzieniceLKS ŁĄKA oraz LKS Wisła Wielka.