Najwięcej punktów w rozgrywkach, tj. 60, zdobytych od czasów spadku do klasy okręgowej, przełożyło się na uzyskanie przez MKS Lędziny najwyższego w ostatnim dziesięcioleciu miejsca w grupie I. Awans w zasadzie nam nie groził, ponieważ Krupiński Suszec w swoim rozpędzie był nie zatrzymania, nie mniej jednak zespół Sebastiana Idczaka poczynił w bieżących rozgrywkach duży sportowy postęp, prezentując dobrą, skuteczną grę.

Na dorobek punktowy MKS-u złożyło się 18 zwycięstw, 6 remisów i 6 porażek. Lędzinianie bardzo dobrze prezentowali się na swoim boisku, na którym odnieśli 11 zwycięstw, dwukrotnie zremisowali i doznali dwóch porażek (35 punktów, bramki 32-11). Z obcych boisk MKS przywiózł 25 punktów (bramki: 40-31) za 7 wygranych, 4 remisy i 4 porażki. Zarówno pod kątem dorobku domowego, jak i wyjazdowego, MKS plasuje się na …3 miejscu w klasyfikacji.

Jeśli chodzi o bilans bramkowy, to widoczny jest progres jeśli chodzi liczbę zdobytych goli (średnia 2,67 na mecz). Aż 72 bramki (właściwie to 69 nie licząc walkowera z Czarnymi) zdobywało 13 zawodników (+ jedna samobójcza). Lędzinianie stracili 42 gole (2,07 na mecz). W obu klasyfikacjach lepsi okazali się tylko piłkarze Krupińskiego i LKS Bełk, co potwierdza tylko tezę zaprezentowaną w tytule o liczbie „3”.

Bramki dla MKS-u zdobywali:

16 – G.Kostrzewa

11 – Kapela

8 – Stworzyjan

6 – Karlik

5 – Gadaj, Gardawski, Śliwa

4 – Ingram,

3 – M.Roszak,

2 – Idczak

1 – Bednarek, Sopelewski, Uniejewski, samobójcza (Słomka – Sokół Wola).

Królem strzelców został: Piotr Bysiec (LKS Bełk) – 30 goli. 22 bramki zapisał na swoim koncie Jarosław Adamek z LKS Studzionka, 21 – Grzegorz Świenty z Krupińskiego.

Jeśli chodzi o kartki, to dorobek zespołu przedstawia się następująco:

– 4 czerwone (2 bezpośrednie, 2 za drugą żółtą)

– 61 żołtych

przy czym gromadzili je:

Czerwone:

1 – Bednarek, Kapela, Kostrzewa, Skutela.

Żółte:

8 – Śliwa;

7 – Kostrzewa;

6 – Gadaj, Karlik;

5 – Uniejewski (1 w MKS-ie),

4 – Ł.Gąsior, Kapela, M.Roszak, Skutela,

3 –  Bednarek, Idczak, Sopelewski, Stworzyjan,

2 – Gardawski, Ingram

1 – Kwiatkowski.

W minionym sezonie na boisku barwy MKS-u reprezentowało stosunkowo niewielu, bo tylko 22 zawodników (w tym trzech bramkarzy), z których żaden nie spędził na boisku pełnego wymiaru czasu gry. Debiutu w barwach MKS-u doczekali się Dawid Sitarz, Michał Nagi, Nikodem Nagi (ponadto, Kamil Uniejewski). Swój jubileuszowy ligowy występ nr 400 w barwach MKS-u zaliczył Grzegorz Bednarek, a swój mecz nr 200 rozegrał Damian Sopelewski, a 100 Grzegorz Kostrzewa. Najwięcej minut (2437) na boisku spędził Kamil Ingram, który wystąpił w 29 pojedynkach MKS-u (18 w pełnym wymiarze).

Łącznie wykaz (liczba rozegranych meczów, meczów w całości, liczba minut spędzonych na boisku) przedstawia się następująco:

Ł.Gąsior 25 24 2245

Skutela 25 18 1906

Idczak 25 14 1505

Sopelewski 21 11 1209

Bednarek 25 18 2140

Gardawski 12 4 720

Stworzyjan 29 14 2220

Ingram 29 18 2437

Michalski 11 1 291

Kapela 28 17 1992

N.Nagi 12 0 140

Gajewski 1 0 20

Kwiatkowski 3 3 270

Karlik 25 17 1920

Śliwa 25 17 1947

M.Roszak 28 26 2450

Janik 9 2 371

Gadaj  27 14 2038

G.Kostrzewa 23 7 1651

M.Nagi 4 0 20

Uniejewski 12 10 1016

Sitarz 2 1 95.

Odnośnie całych rozgrywek:

Spadek do klas niższych notują: Orzeł Mokre, KS Żory, Czarni Piasek.

Awans z lig wyższych wywalczyły: Strażak Mikołów, Piast Bieruń Nowy, Ogrodnik Cielmice.

Przypominam, że z grup II i III klasy okręgowej przeniesiono: Rymer Rybnik, Dąb Gaszowice, Uranię Ruda Śląska oraz Naprzód Rydułtowy.

Łącznie w minionym sezonie w 240 meczach ligi (razem z walkowerami, bez nich: 837) zdobyto 882 gole, co daje średnią 29,4 gola na kolejkę oraz 3,68 bramki na mecz.

W ocenie redakcji, mając na uwadze nie tylko fakty, ale i coraz to lepszą skuteczniejszą grę, która doprowadziła także do wyeliminowania dużej liczby wpadek w postaci z teoretycznie słabszymi rywalami (za wyjątkiem nieszczęsnej Jedności, z którą aż dwukrotnie przegraliśmy), trudno nie być zadowolonym. Trener Idczak zbudował zespół grający ofensywnie (z równomiernie rozłożonymi na kilku piłkarzy akcentami w ofensywie), bardzo solidny w obronie – opartej na doświadczonych piłkarzach, stale poprawiający się w stałych fragmentach gry. Niezłej grze wydaje się, że sprzyjała stabilizacja w składzie oraz mała rotacja. Choć na pewno są tacy, którzy uważają, że akurat brak wprowadzania do składu młodych, zdolnych juniorów należy zapisać na minus trenera, to należy się zastanowić, czy swoją formą oraz postawą w obecnym sezonie dali mu ku temu preteksty. Ja wierzę, że w przyszłych rozgrywkach kilku z nich, na miarę choćby Kamila Ingrama, eksploduje i pokaże, że stać ich na walkę o miejsce w meczowej szesnastce. Wtedy takich wątpliwości oraz dywagacji już nie będzie. Zaznaczmy, że dobrze w bramce spisywał się Łukasz Gąsior, który wielokrotnie popisywał się świetnymi interwencjami, ratując zespół przed utratą gola. Wiadomo, może nie zawsze grał pewnie na przedpolu, nie mniej jednak swoją formą potwierdził naprawdę duże umiejętności. Nie zamierzam jednak narzucać swojego zdania, a każdy może je wyrazić sam, podobnie jak i wszelkie inne opinie na temat zakończonego właśnie sezonu.
Wyrażam też nadzieję, że to co udało się zbudować w rozgrywkach sezonu 2012/2013, będzie kontynuowane i w przyszłych przy dotychczasowym udziale osób zaangażowanych w działalność, istnienie, wsparcie drużyny MKS-u, z pożytkiem  dla Wszystkich uda się może jeszcze kontynuować passę dobrych wyników. Redakcja ze swojej strony zapewnia, że – mimo coraz to bardziej ograniczonego czasu oraz możliwości kadrowych – naprawdę przyjemnie było móc relacjonować tak dobre występy naszych piłkarzy, i pierwszej drużyny, i zespołów młodzieżowych (zwłaszcza trampkarzy). Podsumowania występów młodzieży zamieścimy, kiedy już wszyscy przebrną przez ten długi tekst:)
Dodam na koniec, że swoje głosy w ankiecie na najlepszego piłkarza sezonu 2012/2013 (max. 3) można oddawać jeszcze do niedzieli 7 lipca włącznie.