Na finiszu rozgrywek IV ligi i klasy okręgowej (kiedy czekamy na ostateczne rozstrzygnięcia baraży i decyzje Związku) warto przypomnieć, że w sezonie 2016/2017 w każdej z dwóch grup IV ligi będzie rywalizować po 18 drużyn. Taki zapis widnieje w załączniku do Regulaminu Rozgrywek w piłce nożnej dotyczący awansów i spadków Śląskiego Związku Piłki Nożnej.

W aktualnie zakończonym sezonie z grup IV ligi spadają po cztery ostatnie zespoły (z miejsc 13-16), a zatem wśród nich znajduje się GTS Bojszowy, co oznacza że w przyszłym sezonie, niestety, nie będzie derbowych spotkań w ramach powiatu. Taka ilość spadków związana jest z reorganizacją III ligi, która od rozgrywek sezonu 2016/2017 liczyć będzie 4 grupy i spadkiem z tego szczebla rozgrywek zespołów z miejsc 8-16 grupy śląsko-opolskiej (w tym m.in. LKS-u Bełk, z którym być może będziemy ponownie rywalizować).

Z III ligi opolsko-śląskiej spada 7 zespołów ze Śląska, co powoduje, iż z IV ligi spadnie do Klas Okręgowych 6 dodatkowych zespołów (są to: ROW II Rybnik, Przyszłość Ciochowice, Forteca Świerklany, Jedność Przyszowice, Górnik Wesoła i GTS Bojszowy). W wykazie nie uwzględniono zespołów wycofanych w trakcie rozgrywek (Unia Ząbkowice) oraz drużyn przynależnych do Częstochowskiego Związku Piłki Nożnej (Zieloni Żarki).

W związku z powyższym oprócz spadkowiczów z miejsc 14-16 z klas okręgowych muszą spaść jeszcze wszystkie zespoły z miejsc 13. Zagadkowa sytuacja jest z zespołem Odry Wodzisław Śląski, która obecnie występuje w C-Klasie, ale Śląski Związek obiecał jej występy w Klasie Okręgowej od nowego sezonu.” (informacja za portalem Podlesianki Katowice).

Tyle o spadkach z III ligi i z okręgówki. Natomiast, prawdopodobnym jest, iż wśród potencjalnych rywali MKS-u w sezonie 2016/2017 znajdą się zespoły, które w grupie II zajęły miejsca od 2 do 12 (m.in. Iskra Pszczyna, Polonia Łaziska Górne, Krupiński Suszec, Gwarek Ornontowice, GKS II Tychy).

Możliwości dokonania podziału jest wiele, wszystko zależy od przyjętego przez ŚlZPN kryterium podziału grup. W nadchodzącym sezonie 2016-2017 obie grupy czwartych lig tylko „przejściowo” liczyć będą po 18 zespołów, natomiast w sezonie 2017-2018 ponownie będzie to 2×16 drużyn. W ciągu najbliższych dwóch lat nie będzie zatem połączenia i utworzenia jednej grupy czwartej ligi. Taka decyzja została podjęta po konsultacjach Śl.ZPN z klubami czwartej ligi kilka miesięcy temu [info Wojciech Studzieński]

Drużyna MKS-u treningi ma wznowić po 10 lipca br.