Piłkarze MKS Lędziny, którzy rozpoczęli przygotowania do IV-ligowej wiosny w dniu 23.01 br., w miniony piątek (27.01.) rozegrali pierwszy mecz kontrolny. Zespół trenera Adriana Napierały przygotowuje się do rozgrywek na hali sportowej ORS Centrum, a także na orliku przy ul. Pokoju. Jak dotąd więcej jednak zainteresowania budzi kwestia braku dotacji dla MKS Lędziny na działalność sportową w 2023 r., która może mieć znaczenie w kontekście przyszłości IV-ligowej drużyny. A Państwu po dłuższej przerwie, należy się kilka słów wyjaśnień.
Odnośnie faktów, władze miasta Lędziny (już abstrahując od kwestii kompetencji poszczególnych organów) nie zapewniły w budżecie miasta środków na działalność sportową dla klubów i stowarzyszeń sportowych na 2023, tak jak to odbywało się do tej pory. Ich dotychczasowy brak zrekompensować mają środki z tzw. funduszu przeciwalkoholowego (o które Klub zawnioskował w kwocie ok. 47.000,00 zł), które to będą mogły być wykorzystane jedynie na wynagrodzenia trenerów zespołów młodzieżowych oraz sprzęt sportowy, nie zaś na wszelkie koszty związane z organizacją i udziałem zespołów seniorskich w rozgrywkach IV ligi czy b klasy, nie mówiąc już  o szeroko pojętych kosztach utrzymania stadionu i boiska. Przypominamy, iż w ubiegłym roku Klub na działalność sportową oraz pokrycie wszelkich kosztów związanych z utrzymaniem obiektu otrzymał kwotę 151.000,00 zł (dotacja sportowa na podstawie umowy z lutego na działalność sportową na kwotę 140.000,00 oraz nabór dodatkowy – na kwotę 11.000,00 zł – w listopadzie 2022 r.).
Jak pokazała czwartkowa (26.01) sesja Rady Miasta Lędziny – z udziałem przedstawicieli Zarządu oraz Sympatyków Klubu, w trakcie której radni zapewniali o chęci wsparcia klubów sportowych, droga do otrzymania dotacji – ze względów proceduralnych – jest długa i kręta (także przy udziale Regionalnej Izby Obrachunkowej). Kolejne sesje i głosowania w tym przedmiocie zapewne odbędą się w miesiącu lutym. Z jakim skutkiem? Przekonamy się wkrótce. Niewątpliwie, brak poczucia pewności i stabilizacji w tym zakresie może rzutować na przebieg przygotowań, choć czynione są starania by uciążliwości były jak najmniejsze. Niewątpliwie jednak, gdyby procedury przyznawania środków przedłużały się o kolejne tygodnie (procedura od uchwalenia budżetu do zawarcia umowy oraz do przekazania środków także wymaga czasu), groźba wycofania MKS z rozgrywek IV-ligowych jest realna. Zarząd MKS wraz ze sztabem szkoleniowym podejmuje jednak wszelkie możliwe działania by do tego nie doszło. Chcielibyśmy zaprezentować się już w marcu w wiosennych rozgrywkach, a także w finale Pucharu Polski na szczeblu Podokręgu Tychy zaplanowanym na 29 marca br. Nie chcielibyśmy także zawieźć kibiców oraz sponsorów, którzy zaufali Klubowi w minionych kilku miesiącach.
O dalszych działaniach Zarządu i ewentualnych akcjach będziemy informować. W tym miejscu podziękowania kierujemy do tych Kibiców oraz Rodziców, którzy wsparli Zarząd Klubu swoją obecnością na ostatniej sesji RM.
Więcej o tej sprawie także w jutrzejszym (01.02.) katowickim „Sporcie”, a także najnowszym numerze gazety Nasz Powiat (numer styczeń 2023).
Można by zapytać, jaki zatem sens i cel miały prowadzone późną jesienią prace – na potrzeby rozgrywek IV-ligowych – na stadionie obejmujące wymianę pola gier i budowę systemu nawodnienia (koszt wykonania to ok. 125.000,00 zł) ? Efekty prac można zobaczyć na poniższych zdjęciach.
Niwa Nowa Wieś – MKS 2:0 (1:0)
Bramki dla lidera małopolskiej klasy okręgowej, zespołu w którym zobaczyć można Adama Mateję (byłego piłkarza MKS) padły w 45 minucie po rzucie karnym oraz w 90, po kontrze zespołu Niwy.
Skład z meczu z Niwą: bramkarz testowany – Nowrocki, Wesecki, Todorski,Krakowiak, Kuzak,Wójcik, Kaziszyn, Półtorak, Kostrzewa, Morks. Ponadto grali: W.Majer, Giza, M.Firlej, Śmigiel.
Za wcześnie jeszcze na kadrowe konkrety, nie mniej jednak ruchów transferowych wykluczyć nie można, bowiem część zawodników otrzymała oferty z innych klubów.
We wtorek, tj. 31 stycznia, MKS w Jaworznie miał zmierzyć się z Unią Kosztowy, jednak spotkanie z przyczyn niezależnych od lędzińskiego klubu został odwołany. Aktualny natomiast pozostaje sobotni (04.02.) testmecz z Victorią Jaworzno.
Inauguracja rundy wiosennej zaplanowana jest na 11 marca, kiedy to MKS ma zmierzyć się z Unia Racibórz.