Zanim poznamy terminarz rozgrywek w zbliżającym się sezonie, zapoznajmy się z zasadami awansów i spadków. Oto część załącznika nr 2 do Regulaminu Ramowego rozgrywek w piłce nożnej dotyczący awansów i spadków w sezonie 2016/2017 w IV lidze śląskiej.

1) W rozgrywkach o mistrzostwo IV ligi biorą udział 36 drużyn podzielone na dwie grupy rozgrywkowe, po 18 zespołów każda.
2) Drużyny, które w rozgrywkach sezonu 2016/2017 zajmą 1. miejsce w każdej z grup rozegrają dwa mecze barażowe o III ligę.
3) W przypadku rezygnacji z udziału w barażach o III ligę zespołu, który zajął 1. miejsce, awans automatycznie uzyska zespół z 1. miejsca z przeciwnej grupy. Jeśli z meczów barażowych zrezygnują oba zespoły z 1. miejsc, to ich miejsce w barażach zajmą zespoły z 2. miejsc. W przypadku rezygnacji z udziału w barażach o III ligę zespołu, który zajął 2. miejsce, awans automatycznie uzyska zespół z 2. miejsca z przeciwnej grupy.
4) Drużyny, które po zakończeniu sezonu 2016/2017 zajmą w swoich grupach miejsca: 15., 16., 17. i 18. spadają do właściwych klas okręgowych. Drużyny, które zajmą 14. miejsce w każdej z grup rozegrają dwa mecze barażowe o utrzymanie w IV lidze.
5) Liczba drużyn objętych spadkiem z IV ligi może ulec zmianie w zależności od liczby drużyn spadających z III ligi (dotyczy klubów Śląskiego Związku Piłki Nożnej) lub wyższych klas rozgrywkowych. Przy spadku jednej drużyny z III ligi lub wyższych klas z IV ligi spadają drużyny z 14. miejsc, przy spadku dwóch drużyn z III ligi lub wyższych klas drużyny z 13. miejsc w IV lidze rozegrają baraż o utrzymanie itd.
6) W sezonie 2017/2018 IV liga będzie składała się z dwóch grup po 16 zespołów każda.
7) W sprawach nieopisanych decyzję podejmie Wydział Gier Śląskiego Związku Piłki Nożnej.

Regulamin można znaleźć już w odpowiedniej zakładce.

Za www.sportowasilesia.com