W dniu wczorajszym (30.06.) Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Delegatów Śląskiego Związku Piłki Nożnej zadecydowało o reformie systemu rozgrywek od IV ligi w dół.

„Od kolejnego sezonu (czyli 2025/2026) drużyn w IV lidze będzie 18, a sezon 2024/2025 będzie sezonem przejściowym (20 zespołów w IV lidze). Dla celów marketingowych IV liga będzie się nazywać I ligą śląską. To znaczy, że w sezonie 2023/24 z dwóch grup IV ligi ostatni raz o awansie do III ligi zadecyduje baraż. W IV lidze – jeżeli nie spadnie do niej drużyna z III ligi – utrzymają się drużyny do 10 miejsca z I i II grupy, a zespoły z miejsc 11. rozegrają baraż o utrzymanie. Jeżeli spadnie jedna drużyna z III ligi to obydwa zespoły z 11. miejsc zostaną zdegradowane do V ligi. Jeżeli z III ligi spadną dwie śląskie drużyny to wtedy baraż o utrzymanie zagrają zespoły z 10. miejsc w obydwu grupach IV ligi itd.

Pod nazwą II liga śląska od sezonu 2024/25 zostaną utworzone dwie grupy V ligi – składające się z 16 drużyn. Znajdą się w niej spadkowicze z IV ligi oraz mistrzowie klas okręgowych: Bytom-Zabrze, Częstochowa-Lubliniec i Katowice-Sosnowiec – w grupie „północnej” oraz Racibórz-Rybnik, Bielsko-Biała-Tychy i Skoczów-Żywiec – w grupie południowej. Jeżeli zajdzie konieczność uzupełnienia tych ligi to o awansie decydować będzie średnia arytmetyczna dla wicemistrzów, ewentualnie dla drużyn z trzecich miejsce klas okręgowych aż limit zostanie wypełniony.

Organizację rozgrywek w klasie okręgowej – nazwa marketingowa III liga śląska – w sześciu grupach składających się od 14 do 16 drużyny – będzie należała do Podokręgów jednak obowiązywać ma zasada, że ostatni zespół w tabeli spada, a mistrz klasy A awansuje bezpośrednio. W razie konieczności uzupełnienia składu klasy okręgowej spośród wicemistrzów klasy A decydować będzie średnia arytmetyczna.

Ponadto rozgrywki w klasach od A w dół prowadzone będą przez Podokręgi, które mają prawo także wprowadzić inny system rozgrywek ustalony przez Podokręg.

Po przedstawieniu tej propozycji Przewodniczący Zebrania zarządził głosowanie nad Uchwałą w sprawie projektu schematu rozgrywek seniorskich od IV ligi w dół od sezonu 2024/25, za którym opowiedziało się 91 procent delegatów obecnych na sali obrad.”

Za www.slzpn.pl