Rozpoczynamy cykl krótkich podsumowań występów wszystkich zespołów MKS-u Lędziny w zakończonym właśnie sezonie 2022/2023. Na pierwszy rzut prezentujemy oczywiście dorobek zespołu seniorów w IV lidze, który pozwolił na zajęcie XIII – ostatniego bezpiecznego miejsca. Jak już informowaliśmy, był to ostatni sezon, w którym drużynę prowadził trener Adrian Napierała.

Na ligowy dorobek punktowy (w liczbie 32) MKS-u złożyło się 9 zwycięstw, 5 remisów i 16 porażek. Lędzinianie dobrze prezentowali się na swoim boisku, na którym odnieśli 6 zwycięstw, 4 razy zremisowali i doznali 5 porażek (22 punkty, bramki 26-33). Co jednak zwraca uwagę, to z obcych boisk MKS przywiózł tylko 10 punktów (bramki: 13-33) za 3 wygrane, 1 remisy i przy 11 porażkach. Jeśli chodzi o bilans bramkowy 39-66, to średnia zdobytych goli wyniosła 1,3 gola na mecz, a bramki zdobywało 12 zawodników. Lędzinianie stracili na boisku 66 goli (2,2 gola na mecz).

Istnieje zatem wyraźna dysproporcja między bilansem domowym, a wyjazdowym. Nie mniej nasza drużyna, mobilizując się i grając w pełni skoncentrowana była w stanie urwać punkty faworytom (3:0 z Unią Turza Śląska, 3:3 z Polonią Łaziska, wyjazdowa wygrana 4:2 z MRKS). Na uwagę zasługuje fakt zdobycia wyłącznie 4 punktów w spotkaniach ze spadkowiczami (dwie porażki z Błyskawicą, jedna z Unią, remis i porażka z Drzewiarzem), co mogło okazać się decydujące w skutkach. Lędzinianie, straty punktowe w meczach z późniejszymi spadkowiczami potrafili powetować sobie w części meczów z ekipami wyżej notowanymi i to był ten czynnik decydujący o utrzymaniu.

Nie zapominamy o dobrym występie w rozgrywkach Pucharu Polski, w których MKS dotarł do finału rozgrywek na szczeblu Podokręgu Tychy, ulegając w marcowym finale 1:4 rezerwom GKS-u Tychy.

Bramki w rozgrywkach ligowych dla MKS-u (łącznie 39) zdobywali:

9 – Śliwa,

5 – Ingram

4 – Gardawski, Kostrzewa, Wójcik

3 – S.Rzepa, Kaziszyn,

2 – Pułtorak, Wodnicki,

1 – Miklosh, Kowalczyk, Todorski.

Królem strzelców w grupie II został Oleksandr Apanchuk z LKS Czaniec (autor 20 goli), natomiast 19 goli zdobył Bartosz Semeniuk z KS Decor Bełk, a 16 Nikolas Wróblewski z Polonii Łaziska Górne.

Jeśli chodzi o kartki, to dorobek zespołu przedstawia się następująco:

– 3 czerwone ( za drugą żółtą),

– 73 żółte,

przy czym gromadzili je:

Czerwone:

3 – Śliwa, Józefus, Todorski

żółte:

12 – Todorski,

8 – Józefus,

7 – Śliwa, Miklosh, Kostrzewa,

5 – Wójcik,

4 – Kuchta, Zygma, Ingram

3 – Pułtorak, Wodnicki,

2 – Rzepa, Śmigiel

1 – Gardawski, Krakowiak, Kuzak, Nowrocki, Wesecki.

Oto pełny wykaz gier i kartek:

 

W minionym sezonie na boisku barwy MKS-u reprezentowało łącznie 24 zawodników, z których żaden nie spędził na boisku pełnego wymiaru czasu gry. Pamiętać należy, iż wiosną nie murawie nie zobaczyliśmy kilku piłkarzy, którzy byli ważnym ogniwem zespołu w rundzie jesiennej: Gardawskiego, M.Nagiego, S.Rzepy, czy Piekielnego. Powyższe musiało się odbić na wiosennej formie zespołu, a co za tym idzie – miało wpływ na osiągane rezultaty.

Debiutu w barwach MKS-u doczekali się wychowankowie: Wojciech Majer, Damian Skrobek oraz Mateusz Firlej oraz grupa piłkarzy transferowanych przed sezonem (Wesecki, Wodnicki, Pułtorak, Kaziszyn, Kowalczyk). Swoją premierową (a zaraz jedyną) bramkę dla MKS zdobył Arkadiusz Kowalczyk.

Awans do III ligi wywalczyła Unia Turza Śląska (po barażach ze Szczakowianką Jaworzno: 4:1, 1:2).

Spadek do klasy okręgowej: Błyskawica Drogomyśl, Unia Racibórz, Drzewiarz Jasienica.

Awans z klasy okręgowej: LKS Tempo Puńców, LKS Orzeł Miedary, Znicz Kłobuck, Rekord II Bielsko-Biała, LKS Tworków, BKS Sparta Katowice (podział grup w nowym sezonie zostanie opracowany wkrótce).

Spadek z III ligi: Odra Wodzisław Śląski.

W przerwie letniej drużyna MKS-u – jeszcze przez trenera Napierałę – ma zaplanowane 4 mecze kontrolne: 19 lipca z LKS Bobrek, 22 lipca z GKS Tychy (U-19), 29 lipca z Przemszą Siewierz oraz 5 sierpnia z Śląskiem Świętochłowice (w tym ostatnim terminie przewidziana jest także I runda rozgrywek Pucharu Polski). Szczegóły oraz terminy meczów mogą ulegać zatem korektom.